Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Bohaterowie nie umierają…

Bohaterowie nie umierają…

Pod koniec stycznia w pobliżu miejscowości Szczastia zginął Wacław (Wiaczesław) Kutkowski – 26-letni Polak, mieszkaniec Glibowa, miejscowości, znajdującej się niedaleko Nowej Uszycy na Podolu.

Ciało młodego obrońcy ojczyzny nadal znajduje się w Starobielsku i czeka na przewiezienie do obwodu chmielnickiego. W organizowaniu pogrzebu matce Kutkowskiego pomogą miejscowe władze oraz komisariat wojskowy w Nowej Uszycy, za pośrednictwem którego młody chłopak na ochotnika trafił do wojska.

Kiedy usłyszałem w wiadomościach, że w obwodzie ługańskim zginął niejaki Kutkowski, postanowiłem sprawdzić, czy miał on polskie pochodzenie – opowiada prezes Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków Ukrainy Franciszek Miciński. – Kilkakrotnie dzwoniłem na komisariat do Nowej Uszycy i w końcu jeden z majorów potwierdził, że dziadek, który brał aktywny udział w wychowaniu Wacława, był Polakiem i katolikiem – dodał.

W szeregach ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami i regularnymi oddziałami armii rosyjskiej walczy znaczna ilość osób polskiego pochodzenia.

Słowo Polskie, 06.02.15 r.