Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Bohater dwóch narodów

Bohater dwóch narodów

W ostatnim dniu października w Równem przy tablicy Marka Bezruczki uszanowano pamięć wybitnego ukraińskiego generała Ukraińskiej Republiki Ludowej. To pierwsze podobne przedsięwzięcie od czasu odsłonięcia tego pamiętnego znaku, które odbyło się 21 sierpnia w stolicy obwodu równieńskiego.

W uroczystości wzięli udział sekretarz Rady Miasta Równego Sergij Paładijczuk, naukowcy, harcerze z hufca „Wołyń” na czele z Aleksandrem Radicą, płastuni ze Zdołbunowa i Równego oraz duchowieństwo.

Zainstalowanie tablicy Bezruczki w Równem poprzedził żmudny proces przygotowań. W 2015 roku w tej miejscowości odbyła się konferencja, poświęcona 95. rocznicy wspólnej bitwy polskich i ukraińskich wojsk z bolszewikami. Po konferencji, korzystając z preferencji nowej ustawy dekomunizacyjnej, udało się zmienić nazwę jednej z ulic miasta na ulicę imienia Marka Bezruczki. W bitwie pod Równem Bezruczko osobiście dowodził oddziałom a później w bitwie pod Zamościem bohatersko walczył z Armią Budionnego. Związanie bolszewickich sił pod Zamościem pozwoliło ich rozproszyć i zadać decydującego uderzenia pod Warszawą. Naukowcy uzasadnili zmianę ulicy Oleko Dundycza (czerwonego komisarza 1 Konarmii, który zginął pod Równem w walce z polsko-ukraińskimi oddziałami) na ulicę Marka Bezruczki.

Równe stało się pierwszym miastem na Ukrainie, w którym w 2005 roku odsłonięto pomnik Symona Petlury oraz tablicę generała URL Marka Bezruczki. Podobna tablica, upamiętniająca Bezruczkę, istnieje w polskim Zamościu.

Do procesu upamiętnienia generała URL w stolicy obwodu równieńskiego dołączyły się Konsulat Generalny RP w Łucku oraz były ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko.

Sergij Porowczuk, Równe, 10.11.16 r.