Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Bogu i ludziom – siostry terezjanki z Berdyczowa świętują 20 rocznicę powrotu na Ukrainę

Bogu i ludziom – siostry terezjanki z Berdyczowa świętują 20 rocznicę powrotu na Ukrainę

W dniu 9 września 2012 roku w Sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej odbyły się uroczystości z okazji 75-lecia założenia Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz dwudziestej rocznicy ich służby Kościołowi na Ukrainie oraz złożenia obietnic wieczystych Bogu przez jedną z sióstr terezjanek.
Uroczystej Mszy przewodniczył Biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Skomarowski, koncelebrowali Mszę świętą księża z Polski i Ukrainy, m. in. kustosz berdyczowskiego sanktuarium o. Benedykt Krok i delegat prowincjała w Delegaturze karmelitów bosych na Ukrainie o. Piotr Hewelt. Na tę uroczystość przybyły również teresjanki z Łucka i z Polski na czele z Matką Generalną s. Judytą Jankowską oraz siostry zakonne z innych zgromadzeń i wierni z różnych miejscowości.
Wszyscy obecni głęboko przeżywali te ważne i radosne wydarzenia.
Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostało założone przez bp. Adolfa Piotra Szelążka 1 sierpnia 1936 r. w diecezji łuckiej na Wołyniu. Podczas II wojny światowej siostry heroicznie służyły pomocą wszystkim potrzebującym. W latach 1943-45 siostry zostały wysiedlone z Wołynia i rozpoczęły swoją działalność w nowych granicach Polski. 20 lat temu wróciły na Ukrainę. Pracują w Berdyczowie i Łucku.

 

Irena Rudnicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code