Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Boże Narodzenie tuż-tuż…

Boże Narodzenie tuż-tuż…

Źródło: http://niedziela.plWydawałoby się, iż jeszcze przed świętami dużo czasu. Lecz ze względu na ciągły brak czasu i zapracowanie, człowiek nie zauważa jak szybko ten czas leci… Aczkolwiek przygotowania do tak ważnego święta religijnego w Polsce, jakim jest Boże Narodzenie, rozpoczynają się dwa miesiące wcześniej, czyli na początku listopada.

Sama to zobaczyłam, idąc pięknie udekorowaną ulicą, rozejrzałam się dookoła, a wszystkie drzewa są w tych pięknych światełkach, galerie są ozdobione w ślicznych kokardach, i w powietrzu unosi się przedświąteczny nastrój.

Boże Narodzenie w Polsce – najważniejsze obchodzone święto, obok Wielkanocy. Tradycje jego obchodów zmieniały się na przestrzeni wieków, od czasów pogańskich do teraźniejszości. Aktualnie Boże Narodzenie obchodzi się w kręgu rodziny i bliskich.

Wigilia (wieczór 24 grudnia), w dniu tym rodzina uroczyście zasiada do świątecznej kolacji. W tym dniu dokładamy szczególnych starań, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, ufając, że pomoże nam to w podobnej atmosferze przetrwać kolejny rok.

Obecnie raczej nie zachowuje się wszystkich symboli i atrybutów tego święta, lecz są również i ci, którzy nie zatracili to magiczne poczucie radości przy dostrzeganiu większości tradycji. Moim zdaniem, tradycja łamania się Opłatkiem jest najważniejszą, ponieważ to świadczy o chęci dzielenia się z bliskimi, a także o poświęceniu ważnych dla każdego rzeczy.

Kolejną sprawą, bez której nie wyobrażam Bożego Narodzenia, to stół świąteczny. Według tradycji na stole powinno się znaleźć 12 potraw (jednak nie wszyscy trzymają się tej zasady).

Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców. Również niektórzy osoby dodają swoje potrawy i urządzają je na własny sposób.

Najprzyjemniejszą rzeczą, która może się zdarzyć (szczególnie dla dzieci) to ubieranie choinki, która symbolizuje drzewo życia. Natomiast składanie prezentów pod choinką, jest naśladowaniem dobroci.

W polskich szkołach także obchodzą „szkolną” Wigilię. Dzieci lub młodzież losują osobę, dla której mają kupić prezent, to jest bardzo dobry pomysł i fajna niespodzianka. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną, dzieci przynoszą samodzielnie upieczone ciasta i różne słodycze, a także zamieniają się nawzajem prezentami. W szkołach panuje ciepła domowa atmosfera…

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia jest okresem najprzyjemniejszym dla ludzi i ich rodzin. Pieczenie pierniczków, różnych smakołyków, kupowanie prezentów… To wszystko sprawia nam radość, i czujemy się doceniani przez rodzinę, bliskich i przyjaciół.

Życzę wszystkim by spędzili czas w rodzinnej atmosferze, umocnili łączące nas więzi – aby poczuć prawdziwą magię świąt…

Maria Kucza, 19.12.16 r.