Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Boże Narodzenie i święty Mikołaj zagościli w Sławucie

Listy do redakcji. Boże Narodzenie i święty Mikołaj zagościli w Sławucie

Źródło - parafiazywiecka.netŚwięta Bożego Narodzenia hucznie obchodzono także w Sławucie. Zima to również okres zabawy sylwestrowej i karnawałowej. Boże Narodzenie razem z Wielkanocą są najważniejszymi świętami kalendarza liturgicznego. Jest to święto rodzinne, spędzane w gronie najbliższych ludzi – sięgające tradycjami dawnych czasów.

Dla dzieci wieczór wigilijny jest chyba najmilej wspominany przez cały następny rok. Atmosfera baśni i magii pierwszej gwiazdki materializuje się na parę godzin, gdy pod pięknie ubraną choinką, w świetle kolorowych światełek rozpakowywane są wymarzone prezenty. Lecz wigilia to nie tylko prezenty, ale także – wspólne spędzanie czasu z rodziną, kolacja wigilijna i modlitwa.

Związek Polaków w Sławucie to też wielka rodzina. Niezwykła i radosna, z licznym gronem dzieciaków polskiego pochodzenia. Te pociechy najbardziej niecierpliwie oczekiwali święto Bożego Narodzenia. Nie tylko dzięki prezentom, lecz także dla tego żeby spędzić czas razem, pośpiewać, zabawić się i kolędować.

Zarząd sławuckiego oddziału ZPU połączył wszystkie zimowe święta razem. 27 grudnia 2014 roku  organizowano trzy różne imprezy – pierwsza dla najmłodszych i uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej, druga – dla dzieci z drugiej i trzeciej klasy, ostatnia część święta odbyła się jako tradycyjne spotkanie opłatkowe dla starszych członków Zarządu Związku.

W klasie języka polskiego stała pięknie ubrana choinka, ozdobiona kolorowymi zabawkami i tematycznymi bożonarodzeniowymi obrazkami, pocztówkami i oczywiście światełkami.

Najmłodsi recytowali świąteczne wierszyki, kolędowali. Starsi – opowiadali o tradycjach bożenarodzeniowych, Wigilii, daniach wigilijnych, o tradycji strojenia choinki, też śpiewali kolędy. Przypomnieli gościom o najważniejszych rzeczach w tym dniu, o tym czym dla nas jest Wieczór Wigilijny oraz Święto Bożego Narodzenia. Żeby przypomnieć o losie człowieka, uczyć się miłości, żeby podawać sobie ręce w wypadku konfliktu i uśmiechać się do siebie…

Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem wszystkich spotkań bożonarodzeniowych było i jest dzielenie się opłatkiem. Podzieliliśmy się opłatkiem w najlepszych tradycjach polskich rodzin, przekazując życzenia jeden drugiemu. Nie zapomniano o tym, aby w te święto nikt nie był samotny i smutny.

Oczywiście nie obeszło się bez Świętego Mikołaja. Ponieważ wszystkie dzieci były grzeczne i dobrze się uczyli, to dostali od niego polskie słodycze. Za prezenty dzieciaki dziękowali Świętemu Mikołajowi, który w tym roku jak i co rok, przyjeżdża wprost z Konsulatu RP w Winnicy. Wesołemu dziadkowi dziękowano wierszykami, piosenkami oraz życzenimi zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2015 Roku z obowiązkowym przekazaniem życzeń także dla szanownego Pana Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka.

Nauczycielkom z Polskiej Szkoły  Sobotniej paniom Larysie Cybuli i Julii Melnychuk dziękujemy za pomoc w przygotowaniu świątecznych spotkań.

Maria Kowalczuk  Prezes Oddziału ZPU w Sławucie