Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Boże Ciało w Winnicy

Boże Ciało w Winnicy

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzone jest w kościele katolickim na Ukrainie kilka dni później niż w Polsce. W każdą następną po 60 dniach po Wielkanocy niedzielę wierni radośnie czczą przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

W większości parafii na terenie Ukrainy w tym dniu odbywają się barwne i uroczyste procesje do czterech ołtarzy. W Winnicy takie „przystanki” do których podchodziła procesja na czele z biskupem Radosławem Zmitrowiczem, niosącym hostię w monstrancji, przygotowują wspólnoty i ruchy kościelne, działające przy parafiach na terenie miasta. W roku 2016 uczestnicy procesji cieszyli się wspaniałą pogodą i atmosferą chrześcijańskiego pojednania i radości, panującej podczas uroczystości.

Mszę świętą celebrował biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Zmitrowicz w asyście o. Konstantyna Morozowa OFM Cap.

– Miałem okazję kilka dni temu brać udział w bierzmowaniu grupy wiernych w Szwecji. To kraj, który ma najwyższy poziom opieki socjalnej i medycznej. Razem z tym w tym kraju utrzymuje się bardzo wysoki poziom alkoholizmu i samobójstw – bp Radosław wskazując na zbytni liberalizm w polityce rodzinnej Szwecji i współczesnej Europy, zastrzegał przed upadkiem moralności i odejścia od Boga.

W uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w kościele kapucynów w Winnicy wzięła udział ponad 40-osobowa grupa dzieci pierwszokomunyjnych, którzy następnie upiększali procesję rzucaniem płatków róż i pięknym śpiewem.

Szlak procesji Bożego Ciała w Winnicy tradycyjnie przebiegał od kościoła kapucynów do klasztora kanosjanek, następnie przez ulicę Kropiwnickiego, Monastyrską i ulicę Mury. W końcowej części chodu wierni na czele z duchowieństwem powrócili na ulicę Soborną i przy kościele Matki Bożej Anielskiej wysłuchali ostatniego czytania z Ewangelii i modlili się modlitwą wiernych.

Ulica Soborna na czas przejścia procesji była zablokowana dla przejazdu przez funkcjonariuszy policji. Łącznie w uroczystości Bożego Ciała w Winnicy wzięło udział ponad 500 osób ze wszystkich winnickich parafii a także goście z Kamieńca Podolskiego i innych miast.

Słowo Polskie, 30.05.16 r.