Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Bliska i daleka Europa

Bliska i daleka Europa

Następnym miastem, do którego przyjechali uczestnicy projektu „Europa w walizie” był Chmielnicki. Tutaj na sali Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu studenci tej uczelni spotkali się ze starszymi i młodszymi specjalistami w dziedzinie polityki i gospodarki, przedstawicielami różnych europejskich państw.

Najciekawszą, jak zawsze, okazała się dyskusja na temat europejskiej przyszłości Ukrainy, która zawiązała się pomiędzy wykładowcami ChNU, studentami zarządzania, stosunków międzynarodowych, słowiańskiej filologii a przedstawicielami europejskich instytucji.

Oddzielnym tematem stał się Euromajdan w Kijowie oraz udział w nim licznej rzeszy studentów.

W ramach spotkania z udziałem przedstawicieli „Europy w walizie” omówiono także możliwość utworzenia Euroklubu na bazie Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu. Podobne Eurokluby działają w większości znanych ukraińskich uczelni.

Większość Europejczyków pozytywnie ocenia dążenia Ukraińców do bliższej współpracy z Europą. Ostatnie badania opinii publicznej na Ukrainie pokazują, że większość jej mieszkańców już dokonała swojego wyboru na korzyść Europy. Projekty, podobne „Europie w walizie”, mają przygotować ukraińskie społeczeństwo do funkcjonowania w unijnych realiach i pokazania, że do pokonania nie ma wcale tak wiele przeszkód, jak może się wydawać.

Na podstawie informacji służby prasowej ChNU, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code