Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Bliżej poznania przyczyn katastrofy Boeinga na Donbasie

Bliżej poznania przyczyn katastrofy Boeinga na Donbasie

Międzynarodowy zespół badawczy wysadził 15 lipca w Pawłogradzie rakietę „Buk”, żeby ustalić jakie były techniczne przyczyny katastrofy samolotu Boeing 777-200 9M-MRD, zestrzelonego przez rosyjski system kierowanych rakiet typu „ziema-powietrze” na Donbasie.

Eksperyment śledczy został przeprowadzony pod nadzorem przedstawicieli ukraińskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, ekspertów z Ukrainy, Holandii, Belgii oraz Australii. Dla przeprowadzenia arena-testu na poligon dostarczono oryginalne rakiety bojowe z kompleksu „Buk”. Model kabiny pilotów oraz elementy tarczy zainstalowano na dwóch oddzielnych stoiskach.

Proces eksplozji części bojowej rakiety odbył się zgodnie z planem. W trakcie eksperymentu specjaliści mieli na celu – wizualizację wpływu eksplozji rakiety na kadłub samolotu, potwierdzenie lub zdementowanie wyliczonych wcześniej usytuowania samolotu wobec rakiety w momencie jej eksplozji, wyznaczenie strefy rażenia elementów rakiety po ich kontakcie z kadłubem.

Rezultaty eksperymentu w Pawłogradzie wejdą do raportu Międzynarodowego zespołu, badającego przyczyny śmierci pasażerów malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego nad okupowaną częścią Donbasu w okolicach miejscowości Sniżne.

Podobne eksperymenty wcześniej nigdy na Ukrainie nie przeprowadzano. Jego realizacja stała się możliwa dzięki współpracy ukraińskich i zagranicznych ekspertów.

Tego samego dnia BBC poinformował o nowym raporcie, sporządzonym przez grupę ekspertów z Bellingcat, poświęconym katastrofie malezyjskiego Boeinga w lipcu 2014 roku na Wschodniej Ukrainie.

W raporcie można znaleźć wyniki analizy zdjęć satelitarnych przy pomocy programu Tungstene, które potwierdziły, że opublikowane 21 lipca 2014 przez Ministerstwo Obrony Rosji fotografie terenu katastrofy zostały poddane redagowaniu w programie komputerowym.

Rosjanie na razie nie skomentowały raport.

Słowo Polskie, minjust.gov.ua, BBC, 16.07.16 r.