Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » „Bitwa Zamojska” – książka Piotra Krukowskiego o wydarzeniach na Zamojszczyźnie w 1920 roku

„Bitwa Zamojska” – książka Piotra Krukowskiego o wydarzeniach na Zamojszczyźnie w 1920 roku

Książka „Bitwa Zamojska”, wydana przez wydawnictwo „Bellona”, jest poświęcona walkom Wojska Polskiego i oddziałów Ukraińskiej Republiki Ludowej z Armią Czerwoną na Zamojszczyźnie w sierpniu i wrześniu 1920 roku.

Najwięcej uwagi w swojej publikacji autor  poświęca przede wszystkim obronie Zamościa (28-30 sierpnia 1920 r.) i bitwie pod Komarowem (31 sierpnia tegoż roku), którą można uważać za największą batalię kawaleryjską tej epoki w Europie.

Piotr Krukowski, historyk pracujący w Muzeum Lubelskim w Lublinie, rekonstruktor historyczny, opisująć przebieg poszczególnych bojów, podkreśla znaczenie bitwy zamojskiej dla losów całego konfliktu polsko-bolszewickiego w 1920 r.

Ważnym elementem publikacji jest ukazanie polsko-ukraińskiego braterstwa broni, gdyż w obronie Zamościa uczestniczyły oddziały ukraińskiej 6. Siczowej Dywizji Strzeleckej. Przeciwnikiem Polaków i Ukraińców wówczas była bolszewicka 1. Armia Konna Siemiona Budionnego. Polskie dowództwo obawiało się, że jej marsz spod Lwowa zagrozi kontrofensywie znad Wieprza. Dlatego postanowiono zatrzymać ją za wszelką cenę na Lubelszczyźnie i zniszczyć.

W bitwach pod Komarowem (31 sierpnia) i Hrubieszowem (5-6 września) sojusznicy zadali siłom Budionnego poważne straty i zmusili je do odwrotu.

Przystępnie napisana i bogato ilustrowana zarówno  archiwalnymi, jak i fotografiami wykonanymi podczas współczesnych rekonstrukcji ,publikacja ma zainteresować miłośników historii, zwłaszcza ludzi młodych.

Sergij Porowczuk na podstawie informacji  wydawnictwa  BELLONA, 24 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code