Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Biskup Witalij Krywicki:” Trzeba nauczyć młodych ludzi zakładania rodziny”

Biskup Witalij Krywicki:” Trzeba nauczyć młodych ludzi zakładania rodziny”

Fot. KMC

11 lutego Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych spotkała się z Ministrem Oświaty i Nauki Ukrainy. Biskup Witalij Krywicki, salezjanin, odpowiedzialny za stosunki kościół-państwo na Konferencji Episkopatu Ukrainy, wypowiedział się na temat współpracy między wspólnotami kościelnymi a państwem w dziedzinie edukacji.

„Bardzo dziękuję za spotkanie i wymianę poglądów. Myślę, że możemy być dobrymi partnerami, ponieważ każda organizacja religijna ma swoje doświadczenie i historię. Mieliśmy do czynienia z niektórymi problemami, przed którymi stoi dziś społeczeństwo. Aby wspomnieć np. W XVI wieku, Rene Descartes stał się ojcem podtrzymywania jakiejkolwiek prawdy, chociaż sam stał się problemem dla edukacji i nauki. Tak, w tym duchu narodziła się Rewolucja Francuska, która mówiła o jedności, wolności i terrorze. Dzisiaj „zbieramy te same owoce”. Bardzo często młodzi ludzie, kończący szkołę i studia wyższe, borykają się z następującym problemem – są wykształceni, ale nie mogą decydować w swoim życiu o przyszłym zawodzie. Zakładają rodziny, rodzą i wychowują dzieci w niepewności. Upadek Związku Radzieckiego zwiększył tę niepewność w przyszłości. Musimy budować na rzeczach, które mają tysiącletnią historię. Są przetestowane. Na nich zbudowano różne społeczeństwa i rodziny. We współczesnym systemie edukacji, w szkołach, jeśli ktoś chce rozumieć i znać którykolwiek z języków obcych, nauczy się ich. Może ktoś musi umieć obsługiwać komputer, też się go nauczy. Ile czasu poświęca się na naukę, aby położyć fundamenty społeczeństwa – rodziny? Czy te osoby naprawdę będą ekspertami w tworzeniu zdrowej rodziny? We wschodniej Ukrainie liczba rozwodów sięga ponad 85%. Trzeba nauczyć młodych ludzi zakładania rodziny. Ze swojej strony, jako wspólnoty zakonne, jesteśmy gotowi w tym pomóc. I robimy to. Ale wiele osób, takich jak ateiści czy agnostycy, nie należy do naszych społeczności i nadal tworzy rodziny. Módlmy się, aby Ministerstwo Edukacji i Nauki doszło do konkluzji i nie bał się podjęcia zdecydowanych kroków, które będą szanować jednostkę, ludzi, edukację, bazę, az drugiej strony nie zaszkodzą przyszłości naszego państwa” – mówił.

Współpraca między Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy a Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych rozpoczęła się w 2008 roku. W szczególności od setek lat działa przy Ministerstwie Oświaty i Nauki specjalna Publiczna Rada ds. Współpracy z Kościołami i Organizacjami Religijnymi. W szczególności od tego czasu MES ma specjalną Publiczną Radę ds. Współpracy z Kościołami i Organizacjami Religijnymi, która między innymi poczyniła wielkie starania o uznanie przez państwo teologii jako dziedziny wiedzy i możliwości państwowej akredytacji szkół religijnych, podobnie jak to miało miejsce w innych krajach europejskich od setek lat.

Sergij Porowczuk za: kmc.media, 22 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *