Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Biskup Skomarowski został Administratorem Apostolskim diecezji kijowsko-żytomierskiej

Biskup Skomarowski został Administratorem Apostolskim diecezji kijowsko-żytomierskiej

Źródło: st-alexander.at.uaDotychczasowy ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalij Skomarowski został mianowany przez Papieża Franciszka Administratorem Apostolskim diecezji kijowsko-żytomierskiej.

O tym podczas Mszy żałobnej w intencji śp. abp Piotra Malczuka, która odbyła się w kościele Św. Aleksandra w Kijowie, poinformował Nuncjusz Apostolski abp Claudio Gugerotti. Jego Ekscelencja, zwracając się do wiernych i duchowieństwa, prosił o modlitwę w intencji zmarłego duchownego oraz całej diecezji kijowsko-żytomierskiej.

31 czerwca wierni kościoła rzymskokatolickiego oraz duchowieństwo pożegnali się z arcybiskupem Piotrem Malczukiem w Kijowie. Pochowano arcybiskupa w Worzelu na terenie obwodu kijowskiego.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji credo-ua.org, 01.06.16 r

Witalij Skomarowski urodził się 30 grudnia 1963 roku w Berdyczowie (obwód żytomierski). W latach 1990–1991 pracował jako wikariusz w Berdyczowie, w 1991–1992 pełnił funkcję sekretarza arcybiskupa Jana Purwińskiego i wikariusza kościoła katedralnego w Żytomierzu. W latach 1992–1995 pracował jako proboszcz parafii w Sumach. W 1995–2000 – został kanclerzem kurii diecezjalnej w Żytomierzu. Od 1998 roku był proboszczem katedry Św. Zofii.  12 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek mianował biskupa Witalija Skomarowskiego ordynariuszem łuckiej diecezji.