Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Biskup Leon Dubrawski: Kolęda daje siłę!

Biskup Leon Dubrawski: Kolęda daje siłę!

„Po zakończeniu Mszy nie idźcie od razu do zakrystii, ale idźcie do szopki i śpiewajcie kolędy”, — zachęcał kapłanów winnickiego dekanatu w okresie bożonarodzeniowym ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dubrawski. 3 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Tiażyłowie odbyło się dekanalne spotkanie duchowieństwa.

„W ten sposób – kontynuował biskup – będziecie przede wszystkim pielęgnowali wspaniałą tradycję śpiewania kolęd, która, bądźmy szczerzy, gdzieniegdzie zaczyna zanikać, po drugie – będziecie skracali dystans, dzielący kapłanów i wiernych…”. Ordynariusz po Mszy udał się go szopki aby wspólnie kolędować z duchowieństwem i parafianami.

Opowiadając o własnym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia w trakcie Homilii bp Leon powiedział: „Boże Narodzenie, zarówno jak i Wielkanoc, to dla mnie największe święta, które przynoszą ogromną radość. Narodzenie Jezusa Chrystusa daje mi taką Boską energię, że nie czuje ani bólu, ni zmęczenia. I to nie przesada. Zdarzało się, że byłem tak zmęczony, że wydawało mi się, że umieram, a zaśpiewawszy kolędę czułem się znowu na siłach. Co roku wieczór pierwszego dnia Świąt spędzam z dziećmi – w rodzinach wielodzietnych lub w sierocińcach. Podczas tegorocznych świąt odwiedziłem siostry zakonne w Jarmolińcach, które opiekują się sierotami i porzuconymi dziećmi. Niedawno znalazło się tam czworo małych dzieci, którymi nikt się nie opiekował… Wyglądały niby wyszły z obozu koncentracyjnego. Bawiłem się z nimi cały wieczór tak, że czułem się późnij jak po łaźni parowej. Cztery czy pięć razy w czasie zabawy przelazłem pod stołem! Taką radość podarował mi Pan Bóg w to Boże Narodzenie i mam nadzieję, że podaruje jeszcze wiele radości i przyjemności! Bardzo bym chciał, aby w każdym waszym domu była szopka, a przy niej leżało otwarte Pismo Święte. Wtedy każdy, kto wejdzie do waszego domu, zobaczy ten widoczny znak obecności Boga”.

Biskup Leon życzył wszystkim spełnienia w Nowym Roku w ich życiu woli Bożej, oraz misji, do której każdy jest powołany. Następne spotkanie duchowieństwa winnickiego dekanatu odbędzie się 15 lutego w parafii Ducha Świętego

Irena Rudnicka na podstawie informacji credo-ua.org, 07.01.17 r.