Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Biskup Jan Sobiło o ostrzale kolumny samochodów cywilnych w Zaporożu: to był brutalny atak rosyjski na konwój humanitarny

Biskup Jan Sobiło o ostrzale kolumny samochodów cywilnych w Zaporożu: to był brutalny atak rosyjski na konwój humanitarny

Fot. DSNS

„To był celowy i brutalny atak na konwój cywilów” – powiedział w rozmowie z Vatican News biskup kościoła rzymskokatolickiego Jan Sobiło po tym, jak rano 30 września Rosjanie ostrzelali konwój humanitarny przy punkcie kontrolnym przy wjeździe do strefy okupacyjnej.

Władze lokalne podały liczbę około 30 zabitych i 80 rannych wskutek ostrzału zmodyfikowanymi pociskami S-300.

Biskup Sobilo zaznaczył, że tydzień temu jechał tą samą drogą z kardynałem Konradem Krajewskim, gdy wozili żywność cywilom na tereny objęte działanami wojennymi.

„Zdajemy sobie sprawę, że zapowiedź aneksji tych terytoriów przyniesie wiele cierpienia. Dzisiejszy atak na konwój cywilny to zapowiedź tego, co nas czeka. To była kolumna cywilów. Nieśli pomoc swoim bliskim, którzy pozostali na terytoriach okupowanych iw strefie przyfrontowej. Uformowano kolumnę dziesięciu samochodów, które po siódmej rano zostały ostrzelane. To był celowy czyn. To brutalny atak, bo nie było wśród nich ani żołnierzy, ani sprzętu wojskowego – mówi bp Sobilo.

„To pokazuje, że Rosja pragnie przyłączyć całe nasze Zaporoże do Federacji Rosyjskiej, a ludność jest zastraszana, aby nikt się jej nie sprzeciwiał. Ludzie są bardzo zdenerwowani obecną sytuacją, ponieważ nie mamy żadnych gwarancji. Zachód zwleka z decyzją o zakończeniu wojny. Dlatego Rosja robi to, co robi i będzie robić, dopóki cała Unia Europejska i Stany Zjednoczone w bardzo konkretny sposób nie poprą ukraińskiej armii. Tę wojnę można bardzo szybko zakończyć, ale Zachód boi się wywierać zbyt dużą presję na Rosję. I tu będziemy cierpieć, Rosja pozwoli sobie na tak bolesne dla nas działania””- dodał.

Słowo Polskie za: rkc.org.ua, 4 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code