Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Bieg Niepodległości w Odessie

Bieg Niepodległości w Odessie

Ponad dwustu biegaczy wzięło 3 listopada udział w Odeskim Biegu Niepodległości na symbolicznym dystansie 1918 metrów, zorganizowanym przez Związek Polaków na Ukrainie, Oddział im. A. Mickiewicza pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Odessie przy dużym wsparciu Rady Miasta Odessa.

Ten bieg był okazją nie tylko do spędzenia aktywnie czasu na świeżym powietrzu, ale też pełnił funkcje edukacyjne. Każdy z uczestników otrzymał mapkę trasy, na której zaznaczono 9 ważnych dat z historii Polski, od Chrztu Polski w 966 r. poczynając. Uczestnicy Biegu Niepodległości otrzymali pamiątkowe dyplomy i biało-czerwone kokardy.

Do udziału w biegu zostali zaproszeni wszyscy chętni, niezależnie od wieku. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, najstarsza uczestniczka 84 lat. Nagrody przygotowano w trzech kategoriach wiekowych biegaczek i biegaczy.

Sygnał do startu biegu dał Konsul RP w Odessie Andrzej Szmidtke, on też wręczał dyplomy i medale zwycięzcom. Rekordzista przebiegł trasę w 5 min 10 sekund, ostatni uczestnicy dotarli na metę po około 20 minutach. Najlepszy spośród dwunastu biegaczy reprezentujących Konsulat attaché Piotr Kruze uporał się z dystansem w około 7 minut i zajął 25 miejsce.

Organizacja Biegu była dużym wyzwaniem logistycznym, dlatego duże brawa należą się Swietłanie Zajcewej-Wiełykodnej i Konstantemu Zadorożnemu oraz kilkudziesięciu wolontariuszom za ich wytrwałość i ciężką pracę, która przełożyła się na sukces promocyjny tego przedsięwzięcia. Organizatorzy zapewniają, że przygotowania do Drugiego Biegu Niepodległości w 2019 r. już się rozpoczęły.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 29 listopada 2018 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code