Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Biało-czerwone Dni Europy w Chmielnickim

Biało-czerwone Dni Europy w Chmielnickim

Podczas świętowania Dnia Europy w dawnym Płoskirowie nie zabrakło polskich akcentów. Miasto, historia którego jest ściśle związana z historią I i II RP, i może pochwalić się dużym skupiskiem ludności polskiego pochodzenia, dobrze przygotowało się do uroczystości.

Przy centralnej arterii miasta – ulicy Proskurowskiej (zruszczony wariant nazwy d. Płoskirowa), udekorowanej biało-czerwonymi flagami, siłami miejskiego Związku Polaków organizowano wystawę portretów wybitnych Polaków – Kopernika, Mickiewicza, Słowackiego i innych. Dobry przyjaciel miejscowego polskiego środowiska – Aleksander Czernow zaprezentował kolekcję prastarych książek i dokumentów w j. polskim. Miejscowi mieszkańcy na wystawie mogli zobaczyć także typowe polskie stroje ludowe.

W chmielnickim Domu Kultury odbył się duży koncert galowy. Po utworach angielskich i francuskich kompozytorów chmielnicczanie mogli delektować się muzyką Chopina oraz podśpiewywać pod „Dumkę na dwa serca”. Po włoskiej muzyce znów wróciły polskie nuty i pod batutą Igora Cmura chór municypalny wykonał „Hej, sokoły”.

W tym samym dniu 18 maja w kilku bibliotekach obwodowych odbyły się spotkania z polską poezją, podczas których członkowie polskich organizacji społecznych opowiedzieli o wielkim Polaku – Karolu Wojtyle, pokazano fragmenty filmów, opowiadających o Polsce i Polakach.

Słowo Polskie, 22.05.15 r.