Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Biało-czerwone akcenty w Sławucie

Biało-czerwone akcenty w Sławucie

W dniu 11 listopada 2016 roku w Sławucie odbyło się spotkanie członków Sławuckiego Oddziału Związku Polaków celem uczczenia Święta Niepodległości Polski.

Przy kawie i słodyczach, w miłej serdecznej atmosferze prezes organizacji Maria Kowalczuk  odczytała treść przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszonego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Nauczycielka Barbara Burska ,skierowana przez ORPEG, w nawiązaniu do słów prezydenta, wyjaśniła zebranym jak doszło do utraty niepodległości przez Polskę. Wspomniała o słowach podziękowania szefa polskiego państwa dla Józefa Piłsudskiego, który zjednoczył kraj, rozdarty przez zaborców, o roli UE i NATO jako gwarantów „mocnego i demokratycznego państwa”. Prezydent Andrzej Duda wspomniał o licznych formacjach wojennych i patriotycznych, które brały udział w walce o wolną Polskę, zaczynając od konfederatów barskich poprzez powstańców listopadowych i styczniowych, legionistów Piłsudskiego, Żołnierzy Wyklętych oraz uczestników powojennych manifestacji.

Impreza odbyła się w budynku polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Sławucie.

Maria Kowalczuk, 13.11.16 r.