Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Białe soboty” w regionie wołyńskim

„Białe soboty” w regionie wołyńskim

Akcja medyczna „Białe soboty” została zorganizowana przez Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu.

W okresie październik-grudzień 2021 roku członkowie Stowarzyszenia przy wsparciu KG RP w Łucku wzięli udział w 8 wyjazdach zespołu lekarzy w ramach charytatywnych akcji medycznych „Białe soboty” w celu udzielenia bezpłatnych konsultacji medycznych społeczności polskiej w Łuckim Okręgu Konsularnym. Z konsultacjami pojechano do miejscowości Korzec, Mikulińce, Maniewicze, Torczyn, Ołyka, Nowowołynsk, Zamłynie oraz Ratno (Szczodrochoszcze).

Biorąc pod uwagę trudną sytuacje zdrowotną osób starszych, a także utrudniony w czasie pandemii dostęp do lekarzy, szczególnie specjalistów, członkowie Stowarzyszenia dokonali tak bardzo potrzebnych bezpłatnych konsultacji medycznych dla osób starszych i schorowanych, a także rodzin z dziećmi.

Podczas wyjazdów zespołu składającego się z 23 lekarzy-specjalistów wykonano badania w ramach podstawowej pomocy medycznej, przeprowadzono diagnostykę w kierunku objawów nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, oraz lekkich chorób, badania EKG, USG (wątroba, trzustka, nerki, pęcherz moczowy, prostata, ginekologia, serce, tarczyca). Pacjenci, u których po wykonaniu badań zdiagnozowano choroby średnio-ciężkie lub ciężkie oraz wymagające dalszych konsultacji lub leczenia szpitalnego, zostali skierowani do odpowiednich placówek medycznych i specjalistów. Członkowie SLPP na Wołyniu, lekarze-specjaliści z Łucka, Równego i Tarnopola, przeprowadzili w sumie 874 konsultacji, a 22 osoby skierowano do gabinetów specjalistycznych lub do dalszej diagnostyki z konkretnymi objawami wymagającymi hospitalizacji. Dzięki tym działaniom, pacjenci, w tym osoby ze społeczności polskich, mogli otrzymać fachową pomoc i skonsultować swój stan u lekarza specjalisty.

Dzięki lekarzom – członkom Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu – w trudnym okresie zagrożenia epidemicznego pomoc dotarła do szerokiego kręgu odbiorców w polskich społecznościach i nie tylko. Akcja obejmowała terytorialnie Łucki Okręg Konsularny.

Sergij Porowczuk za: KG RP w Łucku, 25 grudnia 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code