Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Berdyczów pożegnał się z Leonem Lipieckim

Berdyczów pożegnał się z Leonem Lipieckim

W sobotę 2 kwietnia zmarł jeden z najwybitniejszych mieszkańców miasta Berdyczów – Polak Leon Lipiecki.  Dwa dni później z Panem Leonem pożegnała się rzesza jego przyjaciół – artyści, pedagodzy, medycy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Bowiem przez całe swoje życie Leon Lipiecki pomagał berdyczowianom nie tylko materialnie, często służył dobrą radą i otuchą.

Leon Lipiecki przez 81 lat pozostawał wiernym patriotą Berdyczowa, zawsze biorąc aktywny udział w życiu miasta. Berdyczowski Polak urodził się w wielodzietnej rodzinie, został ochrzczony, przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej w kościele Św. Barbary.  Pan Leon ogromną miłością darzył swoją małżonkę Karolinę, a na stanowisku berdyczowskiej fabryki piwa zdziałał dużo dla rozwoju miasta i kościoła.

W 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI przekazał Leonowi Lipieckiemu specjalny Dyplom Błogosławieństwa za stałe wsparcie oraz pomoc dla parafii Św. Barbary. Dyplom wręczył Lipieckiemu osobiście biskup Jan Purwiński. Władze miasta uhonorowały Polaka tytułem „Honorowy obywatel Berdyczowa”, orderem „Za zasługi” (Nr 002) oraz orderem „Za zasługi” trzeciego stopnia.

W czasie kiedy polskość aktywnie odradzała się w Berdyczowie Leon Lipiecki był jednym z czołowych sponsorów Dni Kultury Polskiej oraz Dni Młodzieży. Będąc katolikiem Polak nie stronił się od udzielania pomocy także braciom obrządku wschodniego.

Ceremonia pożegnania z Leonem Lipieckim odbyła się na początku w Miejskim Pałacu Kultury, skąd trumnę z ciałem byłego dyrektora przeniesiono do berdyczowskiej fabryki piwa. Następnie w kościele Św. Barbary, gdzie rozpoczęła się droga chrześcijańska małego Leona, odbył się jego pogrzeb.

Słowa pożegnania i wdzięczności ku pamięci wybitnego rodaka kierowali burmistrz Berdyczowa Wasyl Mazur, przedstawiciel polskiej wspólnoty Giniewski, duchowieństwo i inni.

Władysław Rudnicki, zdjęcia: Mirosława Rudnicka, 05.04.16 r.

 Zdjęcie z 2008 roku na którym widać, jak bp Purwiński wręcza Leonowi Lipieckiemu Dyplom Błogosławieństwa Papieskiego