Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Berdyczów – miasto, szczególnie umiłowane przez Pannę Maryję

Berdyczów – miasto, szczególnie umiłowane przez Pannę Maryję

8 grudnia kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Szczególnie uroczyście odznaczają to święto w Berdyczowie, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi – Joachim i Anna – poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

Tegoroczny odpust w Berdyczowie był szczególnie radosny przez to, że w asyście ks. Stanisława Firuta SAC do Sanktuarium Maryjnego przybyła w tych dniach, Figura Matki Boskiej Fatimskiej oraz relikwie błogosławionych dzieci z Fatimy. Duszpasterz-pallotyn podkreślił, że: „Figura jest tylko odzwierciedleniem Matki Boskiej, do której kierujemy swoje modły”.

Figura Maryi z Fatimy całkowicie powtarza obraz, w którym pojawiła się przed dziećmi Matka Jezusa w czasie, kiedy świąt zachłysnęła fala przewrotu bolszewickiego. Ta sama figura gościła w gorących dniach Rewolucji Godności podczas Majdanu w Kijowie. Zaprosili ją ludzie, którzy pragnęli obecności Matki Bożej Fatimskiej. Ich ranne dłonie trzymały w rękach różańce a drżące z zimna usta powtarzały Pacierz i Zdrowaś Maryjo. Naokoło wybuchały granaty, ścielił się czarny dym. Fala modlitwy wznosiła się do Boga.

Celebrował Sumę odpustową biskup emeryt Jan Purwiński. Generalny wikary apelował, by „prosić Maryję o pokój dla Ukrainy. Módlmy się za naszych chłopców, którzy bronią Ojczyzny”.

Razem z rzymskokatolikami w uroczystości uczestniczyli także wierni obrządku wschodniego oraz burmistrz Berdyczowa Wasyl Mazur. Podziękował on biskupowi za wieloletnie wsparcie i przywitał Jana Purwińskiego z jubileuszem 80-lecia. Jako gospodarz zaprosił biskupa na kolejne święto Matki Boskiej Berdyczowskiej, obchodzone 18 lipca, w rocznicę koronacji słynącego z łask obrazu Maryi. Sama koronacja odbyła się ponad 250 lat temu.

Matka Boża Fatimska – to katolicki tytuł Maryi, Matki Jezusa, która objawiała się trojgu dzieci w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima przez 6 kolejnych miesięcy, zaczynając od 13 maja 1917 roku. Byli to Franciszek, Hiacynta oraz Łucja. Kościół katolicki uznał autentyczność objawień w 1930 roku.

Niepokalanie poczęta Panno Maryjo, wybłagaj dla nas pokój…

Teofil Mały, 14.12.14 r.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code