Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » BELLONA wydała książkę „Białystok 1919-1920”

BELLONA wydała książkę „Białystok 1919-1920”

To kolejna książka z serii popularnych publikacji poświęconych bitwom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

28 lipca 1920 r. bolszewicy zajęli Białystok oraz zorganizowali tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski z Marchlewskim, Dzierżyńskim i Konem na czele, który po zajęciu Warszawy miał się stać rządem Polskiej Republiki Rad.

Wkrótce karta wojny odwróciła się i w efekcie polskiej kontrofensywy 22 sierpnia brawurowym nocnym atakiem zajął miasto 1. pułk piechoty Legionów wsparty batalionem 5. pułku i baterią artylerii. Siły polskie, liczące około 2000 żołnierzy, pobiły całą brygadę Armii Czerwonej wspieraną przez dwa pociagi pancerne. Niestety Polacy nie cieszyli się długo zwycięstwem, gdyż do Białegostoku wdarły się oddziały bolszewickiej XVI Armii, dla których była to jedyna droga odwrotu na Grodno. Krwawe walki, w których często używano bagnetów i kolb karabinowych, na ulicach miasta i w okolicznych wsiach trwały przez kilkanaście godzin. Lecz nieustepliwość i hart ducha żołnierzy dywizji legionowej sprawiły, że pod wieczór bolszewicy zaczęli się masowo poddawać. Białystok był wolny!

Książka znanych białostockich historyków, prof. Adama Dobrońskiego i dr. Marka Gajewskiego, to kolorowa, bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi i współczesnymi oraz mapami, opowieść o walkach o Białystok w 1920 roku i ich tradycji, żywej do dziś w pamięci mieszkańców. Powstała we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Sergij Porowczuk za: Bellona, 25 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code