Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Będzin – stolicą polskiej kolędy

Będzin – stolicą polskiej kolędy

W Będzinie (woj. śląskie) po raz kolejny zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki z całego świata.

Radością z Narodzenia Jezusa Chrystusa z miejscową publicznością dzieliło się 130 chórów, zespołów artystycznych i solistów z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. W dniach 14-17 stycznia w stolicy polskiej kolędy, jak nazywany jest często Będzin, odbył się XXII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Po przesłuchaniach wyłonionych w eliminacjach uczestników Festiwalu, które odbyły się w Będzińskiej Państwowej Szkole Muzycznej im. Chopina, wybrano tych najlepszych, jacy zaprezentowali swoją twórczość w ramach wielkiego koncertu galowego, który rozpoczął się 17 stycznia o 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie. Motyw przewodni tegorocznej gali nawiązywał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zespół Spiw-Buttia z KijowaW kategorii Dorosłe Zespoły wokalne został wyróżniony duet „Spiw-Buttia”, działający przy Kijowskim Miejskim Związku Polaków. Kijowianki zdobyły także nagrodę specjalną za polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Drugie miejsce w tej kategorii jury przyznało zespołowi „Srebrne Głosy” z Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków.

W kategorii Chóry został wyróżniony zespół „Słoneczko” z białoruskich Baranowicz. Kresowej młodzieży przypadła także specjalna premia za propagowanie kultury polskiej na Białorusi.

W kategorii Zespoły Regionalne i Folklorystyczne jedno z wyróżnień otrzymał zespół „Wesołe Hudaki” z Buczacza (obw. tarnopolski, Kresy II RP). Jego uczestnicy odebrali również specjalną nagrodę za propagowanie kultury polskiej na Ukrainie.

Zasłużone miejsce w tejże kategorii otrzymał Ludowy Zespół Folklorystyczny „Poleskie Sokoły”, działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.

Pierwsza edycja festiwalu kolęd w Będzinie odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy znany europejskich scenach bas Piotr Lempa.

Słowo Polskie, zdjęcia: Dariusz Selwa, 18.01.16 r.

 

Zasłużony dla Kultury Polskiej Ludowy Zespół Folklorystyczny „Poleskie Sokoły” z Żytomierza