Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Baza danych Ofiar Zbrodni Katynia została udostępniona dla wszystkich zainteresowanych

Baza danych Ofiar Zbrodni Katynia została udostępniona dla wszystkich zainteresowanych

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o rozpoczęciu prac mających na celu udostępnienie gromadzonych przez lata, unikatowych danych dotyczących Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przekazana do dyspozycji internautów wyszukiwarka danych, umożliwia dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy o ofiarach zawartej w Księgach Cmentarnych, z uwzględnieniem sprostowań i uzupełnień o różnej proweniencji. Dane te będą systematycznie aktualizowane w oparciu o pozyskiwane źródła. Wkrótce zostaną również dodane fotografie.

Owa jest podsumowaniem wieloletnich działań Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na rzecz upamiętniania ofiar Zbrodni Katyńskiej kontynuowanych obecnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w tym zakresie miała charakter wielowymiarowy.

Po pierwszych pracach sondażowo-ekshumacyjnych, przeprowadzonych w ramach śledztwa radzieckiego w 1991 roku z udziałem przedstawicieli strony polskiej, oraz po podpisaniu (w wyniku długich negocjacji) 22 lutego 1994 roku Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji możliwe stało się przeprowadzenie, w latach 1994-1996, na zlecenie Rady OPWiM prac sondażowo-ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie – tj. miejscach ukrycia zwłok polskich jeńców wojennych z obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Prace te kontynuowane były w latach 2001, 2006-2007 oraz 2011-2012 w podkijowskiej Bykowni. W 2000 roku zostały uroczyście otwarte i poświęcone Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje i Charkowie, a w 2012 r. – cmentarz w Bykowni.

Równolegle z pracami nad imiennymi inskrypcjami na trzech pierwszych cmentarzach katyńskich, prowadzonymi przez ekspertów powołanych przez Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, przygotowano do druku pierwszą z Ksiąg Cmentarnych, zawierającą biogramy ofiar spoczywających w Katyniu, wydaną przez Radę OPWiM w 2000 roku. Kolejne Księgi ukazały się w latach 2003 (Charków), 2006 (Miednoje) i 2015 (trzy tomy Księgi Cmentarnej Bykowni).

Sergij Porowczuk za: katyn.miejscapamieci.gov.pl, 3 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code