Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Balcerowicz bierze się za reformy na Ukrainie

Balcerowicz bierze się za reformy na Ukrainie

Zdjęcie: president.gov.uaLeszek Balcerowicz został przedstawicielem prezydenta Poroszenki w ukraińskiej Radzie Ministrów oraz współprzewodniczącym Grupy Wsparcia Reform.

Petro Poroszenko 22 kwietnia podpisał rozporządzenie, mianujące Balcerowicza swoim doradcą oraz reprezentantem w RM. Tego samego dnia ukraiński prezydent spotkał się z byłym ministrem finansów Polski Balcerowiczem a także z byłym ministrem finansów Słowacji Iwanem Mikłoszem, który będzie pełnił rolę drugiego współprzewodniczącego w Grupie Wsparcia Reform.

Służba prasowa ukraińskiego prezydenta podkreśliła, że stworzenie jedynego centrum radców strategicznych na Ukrainie zostało poparte przez kraje UE. W czwartek 21 kwietnia Poroszenko omówił to pytanie z komisarzem UE z pytań europejskiej polityki sąsiedztwa Johannem Hanem.

– Ukraina demonstruje znacznie szybszy rozwój, niż widzimy w telewizji. Moim zadaniem jest pokazywanie tych osiągnięć, które Zachód nie zawsze zauważa – powiedział Balcerowicz.

Iwan Miklosz z kolei uważa, że Ukraina ma znaczny potencjał rozwoju, który dotychczas nie został wykorzystany: „Nie planujemy tworzyć równolegle działających z rządem struktur lecz pomagać ukraińskim reformatorom poradzić sobie z problemami”.

Leszek Balcerowicz w latach 1989-1991 był wicepremierem polskiego rządu oraz ministrem finansów. W latach 2000-2007 pracował na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Słowo Polskie, 22.04.16 r.