Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Autyzm to nie wyrok, lecz wyzwanie!

Autyzm to nie wyrok, lecz wyzwanie!

W pierwszej połowie października w Warszawie przebywała grupa pedagogów specjalnych (opiekujących się dziećmi specjalnej troski) z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.

Pobyt zorganizował Zespół Szkół Sportowych nr 92 i Biuro Edukacji, Rada Dzielnicy Ochota oraz Stowarzyszenie „Nie z tej bajki”. Goście uczestniczyli w codziennych szkoleniach, poświęconych pracy z dziećmi z autyzmem.

Cały tydzień był wypełniony w intensywne obserwacje i rozmowy. Goście z Kamieńca odbyli szereg wizyt studyjnych w różnych placówkach, w których znajdują się dzieci z autyzmem: integracyjne przedszkole i szkoła na Białobrzeskiej, przedszkola specjalne na Kobielskiej oraz Fundacji Synapsis, szkoły na Szczęśliwickiej na Tarchomińskiej. Dodatkowo oni mogli uzupełnić wiedzę podczas spotkania w poradni psychologiczno-pedagogicznej na ul. Narbutta i w ośrodku Fundacji Synapsis. Wieczory wypełniało im zwiedzanie Starówki, Łazienek oraz muzeów: Powstania Warszawskiego i Polin. Poza ogromną dawką informacji, zabrali też ze sobą miłe wspomnienia i silne emocje, ponieważ zostali pożegnani występem dzieci w spektaklu „Wymiar wewnętrzny” oraz przygotowanym przez nauczycieli ZSS nr 92 poczęstunkiem.

Wszystko zaczęło się to od współpracy z jedną polską rodziną z Kamieńca Podolskiego, która ma dziecko z autyzmem, państwem Tuluk.

Aleksandra Tuluk, 24.10.15 r.


{morfeo 1011}

{youtube}{/youtube}