Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Autor pieśni „Hej, Sokoły” zostanie upamiętniony w Illińcach na Podolu

Autor pieśni „Hej, Sokoły” zostanie upamiętniony w Illińcach na Podolu

10 czerwca w Winnicy odbyło się spotkanie organizacyjne z udziałem inicjatorów odsłonięcia tablicy Tomasza Padurry w Illińcach – prezesa Winnickiego Stowarzyszenia Historyków Oleksandra Fedoryszyna oraz prezesa Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzego Wójcickiego z burmistrzem tego miasta (Illińce są rodzinną miejscowością Padurry) Wołodymyrem Jaszczukiem i jego zastępcą Olegiem Dmytrykiem.

W trakcie spotkania ustalono termin odsłonięcia tablicy na 30 czerwca i uzgodniono ostateczny wygląd, który będzie ona nosiła. Tablica Tomasza Padurry herbu Sas zostanie umieszczona na szkole muzycznej w samym centrum miasta Illińce. To miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Budynek szkoły powstał jeszcze długo przed przewrotem bolszewickim, a to, że wizerunek „Polaka z ukraińskim sercem” pojawi się właśnie w miejscu, gdzie przez cały czas brzmi muzyka, będzie pięknym gestem oddania hołdu temu słynnemu Podolaninowi.

Wołodymyr Jaszczuk zaproponował rozszerzyć program uroczystości na pobliskie Daszów i Kalnik, związane z życiorysem polskiego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, też podobnie, jak i Padurra, urodzonego na Podolu. Warto zaznaczyć, że tuż przy szkole muzycznej, gdzie pojawi się tablica Padurry, rośnie dąb, posadzony przez Jarosława Iwaszkiewicza w latach 70. XX w.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy, która odbędzie się w czwartek 30 czerwca zabrzmi kilka utworów autorstwa Tomasza Padurry, w tym jego najsłynniejsza jego pieśń „Hej, Sokoły” w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku.

Słowo Polskie, 11.06.16 r.