Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Artyści z Wołoczysk i Kamieńca defilują po Małopolsce

Artyści z Wołoczysk i Kamieńca defilują po Małopolsce

Sierpniowymi upałami i czułą opieką ponownie witała Polska dzieci z Ukrainy. Tym razem celem podróży młodzieży z Kamieńca Podolskiego i Wołoczysk było uczestnictwo w XXXIX Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.

Pod czas wspaniałych wakacji w górach Beskidach w ośrodku wypoczynkowym „Edyta” dzieci uczestniczyły w licznych koncertach, które zostały zaplanowane na ten okres. Zespół tańca „Suzirja” oraz „Kwiat na kamieniu” (który również jest częścią zespołu tanecznego „Apelsyn”) przedstawili różne kompozycje choreograficzne, również ukraińskie tańce ludowe. Młodzież podczas  i po swoim wystąpieniu została nagrodzona okrzykami „Brawo”. Szczególnie miła atmosfera panowała na festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Półtoragodzinny koncert minął w mgnieniu oka.

Ale najbardziej niesamowite wrażenie u gości z Kresów wywołał wyjazd do Krakowa, gdzie w dniu 27 sierpnia odbyło się Święto Polskiej Spółdzielczości. Rynek Główny pogrążył się w melodie i tańce wschodniego sąsiada Polski. Dla wszystkich artystów występ na takim Festiwalu jest wielkim zaszczytem. Obydwa podolskie zespoły i soliści otrzymały dyplomy i zostały nagrodzenia burzą oklasków.

Dzięki organizatorom, dzieci miały okazję odwiedzić Górę Parkową w Krynicy-Zdrój, ruiny zamku w Muszynie, Ogrody Biblijne i zabytki historyczne, które przetrwały na terenach Muszyny i okolic.
Po raz kolejny chcemy przekazać słowa wdzięczności naszym polskim przyjaciołom za to, że oni nie zapominają o naszej młodzieży i starają się robić tak, żeby dzieci mieli okazję jak najwięcej dowiedzieć się o Polsce, jej kulturze i tradycjach. Ta podróż w przyszłości zaowocuje w lepszą integrację młodzieży z ukraińskich Kresów w europejską wspólnotę.

Tetiana Fortuna, 02.09.15 r.

{morfeo 953}

{youtube}{/youtube}