Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Arcybiskup Mokrzycki pobłogosławił „Betlejemskie Światło Pokoju 2014” – akcję ukraińskich skautów

Arcybiskup Mokrzycki pobłogosławił „Betlejemskie Światło Pokoju 2014” – akcję ukraińskich skautów

Źródło - www.credo-ua.orgPrzewodniczący Episkopatu Ukrainy, Metropolita Lwowski Abp Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił akcję „Betlejemskie Światło Pokoju”, którą opiekuje się Organizacja Ukraińskich Skautów.

14 grudnia 2014 roku skauci Organizacji Ukraińskich Skautów już po raz trzynasty przyjmą Betlejemskie Światło Pokoju i przekażą je mieszkańcom Ukrainy. W swoim liście Jego Ekscelencja podziękował również skautom za to, że w ten sposób niosą ludziom dobroć, miłosierdzie i tolerancję.

Ogień ten przywożą z Betlejem austriaccy skauci i rozprowadzają po całej Europie. Światło życzliwości, pokoju, zgody i nadziei wędruje z zachodu na wschód, pokonując granice i łącząc wszystkich chrześcijan w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Hasło tegorocznej edycji Światła Betlejemskiego – „Pokój jest w nas”.

Dzięki młodzieży Organizacji Ukraińskich Skautów Światło rozpowszechnia się po całej Ukrainie: do kościołów, organizacji państwowych, szkół, sierocińców, szpitali.
W ostatnich latach pomysł przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju i jego prosta symbolika – pokój, radość, braterstwo i wspólnota – jest bardzo pozytywnie odbierane przez społeczeństwo ukraińskie.

Organizacja Ukraińskich Skautów jest znacznie mniej liczebna w porównaniu z „Płastem” – związkiem ukraińskich skautów, zapoczątkowanym praktycznie w tym samym czasie, co i polskie harcerstwo. Jej działalność opiera się w dużej mierze na wsparciu przez kościół katolicki. Tak zwane „patrole skautów” powstają często przy parafiach, jak na przykład parol 7.

Drużyna szarogrodzka im. Św. Floriana oraz 9 Drużyna im. Jana Zamojskiego.
Na Ukrainie działa także Harcerstwo Polskie. Miejscowe drużyny są podzielone pomiędzy trzy hufce – lwowski „Barć” i „Wrzeciono” oraz „Wołyń”, działający na północnym zachodzie tego państwa.

Na podstawie informacji Credo-ua.org, opracowanie Irena Rudnicka

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code