Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Apel Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych o potrzebie stworzenia korytarzy humanitarnych dla Mariupola

Apel Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych o potrzebie stworzenia korytarzy humanitarnych dla Mariupola

Fot. top-news.com.ua

Codziennie docierają smutne wiadomości z Mariupola o straszliwej sytuacji, w jakiej znaleźli się cywile tego dużego miasta w obwodzie donieckim.

Setki tysięcy ludzi, w tym tysiące dzieci, stało się zakładnikami działań wojennych i blokady przeprowadzonej przez wojska rosyjskie.

Od ponad miesiąca wszyscy mieszkańcy Mariupola cierpią z powodu katastrofy humanitarnej spowodowanej oblężeniem wojsk rosyjskich, gdyż infrastruktura cywilna została całkowicie zniszczona: brak wody pitnej i technicznej, brak żywności i lekarstw, brak ogrzewania i prądu, brak opieki medycznej dla osób z przewlekłymi chorobami i tysiące rannych w wyniku ciągłych bombardowań i ostrzałów.

W związku z tą krytyczną sytuacją Ogólnoukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych wzywa do natychmiastowego utworzenia korytarzy humanitarnych, aby zapewnić niezakłócone dostarczanie pomocy humanitarnej (żywności, wody pitnej, leków, środków higienicznych itp.) ludności cywilnej Mariupola, rannym obrońcom i ich ewakuację w bezpieczne miejsca Ukrainy według ich dobrowolnego wyboru. Podjęcie takich działań będzie ważnym aktem dobroczynności, zwłaszcza w przededniu Świąt Wielkanocnych.

Z kolei ORKiOR jest gotowe do wszechstronnej pomocy w funkcjonowaniu takich korytarzy humanitarnych dla Mariupola, aby uniknąć prowokacji w procesie dostarczania pomocy humanitarnej i ewakuacji ludności cywilnej. Wzywamy wszystkich kierujących, którzy mają możliwość odblokowania dostępu i ewakuacji z Mariupola, do dołożenia wszelkich starań w celu ratowania niewinnych mieszkańców.

Lidia Baranowska za: ORKiOR, 23 kwietnia 2022 r.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code