Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Antoniny po pożodze

Antoniny po pożodze

Dyrektor Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Piotr Hubert Świda zaprasza na otwarcie wystawy fotografii ANTONINY PO POŻODZE.

Otwarcie wystawy odbędzie się 2 czerwca 2016 roku (czwartek) o godzinie 18.00 na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie w budynku Koszar Kantonistów
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2016 r.

Antoniny położone na Wołyniu, należące do Józefa Mikołaja Potockiego (1862-1922) i Heleny z Radziwiłłów Potockiej (1874-1958) słynęły z bogactwa, gospodarki rolno-przemysłowej prowadzonej na najwyższym poziomie europejskim, elitarnej hodowli koni, ekskluzywnych polowań konnych par force i wielu innych osobliwości. Ktoś kiedyś powiedział, że „Antoniny, to niby cząstka Anglii rzucona jakimś cudem na południe Rusi. I zaprzeczyć temu nie można”.

Wystawa, autorstwa Teresy Bagińskiej-Żurawskiej i Wrzesława Żurawskiego, opowiada o architekturze wołyńskiej rezydencji, w czasach jej świetności i po zagładzie w 1919 r., podczas przewrotu bolszewickiego. „Dziś może wydawać się, że w Antoninach nie zostało już nic, ani rezydencji, ani stajni, ani koni, ani sfory myśliwskich psów, ani polowań. (…) Wbrew pozorom, pomimo licznych zniszczeń, Antoniny przetrwały. Odkrywamy je wraz z mężem okaleczone i wciąż dumne w kolejnych naszych podróżach na Ukrainę”.

Autorzy zaprezentują na wystawie zdjęcia archiwalne obiektów architektonicznych, a także współczesne. Życie towarzyskie, zaprzęgi konne, polowania konne i ze strzelbą będą prezentowane na zdjęciach z kolekcji Marka Potockiego, wnuka właściciela Antonin Józefa Potockiego.

Wrzesław Żurawski, 19.05.16 r.