Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Antoniny po pożodze” w warszawskich Łazienkach

„Antoniny po pożodze” w warszawskich Łazienkach

W warszawskich Łazienkach na w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa otwarto wystawę „Antoniny po pożodze”.

Autorem wystawy są Teresa Bagińska-Żurawska i Wrzesław Żurawski, a zaproszenie na imprezę zostało wysłane do wielu artystów i znanych ludzi także na Kresach. Jedno z nich, podpisane przez Piotra Huberta Szwidę trafiło między innymi aż do dyrektora Muzeum-rezydencji „Samczyki” w obwodzie chmielnickim Aleksandra Pażymskiego.

Dyrektor pięknie odnowionego zabytku na Podolu oddelegował do Warszawy Rusłana Humeniuka, fotografa, dziennikarza i członka Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków.

Antoniny – jedna z wielu miejscowości, należących kiedyś do Potockich, znajduje się dzisiaj na terenie obwodu chmielnickiego (w obrębie Wołynia). Wbrew pierwszemu poglądowi zachowało się tutaj wiele ciekawych zabytków z czasów sprzed przewrotu bolszewickiego – stare wille, fragmenty pałacowych zabudowań, parki i stawy. Wystawa „Antoniny po pożodze” pokazuje stare i aktualne zdjęcia Antonin, zachęcając gości do odwiedzenia tego malowniczego zakątku na Ukrainie.

Rusłan Humeniuk spotkał się z organizatorami wystawy, którzy opowiedzieli o bogatej i tragicznej historii Podola i Wołynia na przykładzie Antonin Potockich.

Wystawa „Antoniny po pożodze” można będzie oglądać w warszawskich Łazienka do 31 sierpnia.

Rusłan Humeniuk, 13.08.16 r.

Więcej zdjęć z wystawy w artykule Teresy Bagińskiej-Żurawskiej na gazetagazeta.com.