Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Anna Maria Anders w Winnicy. Galeria zdjęć

Anna Maria Anders w Winnicy. Galeria zdjęć

Kapucyn Konstanty Morozow, Konsul RP w Winnicy Tomasz Olejniczak oraz senator Anna Maria Anders składają kwiaty pod kaplicą na zniszczonym polskim cmentarzu w WinnicyKijow, Berdyczów, Winnica, Latyczów, Kamieniec Podolski, Lwów oraz szereg mniejszych miejscowości odwiedziła podczas swojego pobytu na Ukrainie córka słynnego generała broni Wojska Polskiego Władysława Andersa Anna Maria Anders.

9 sierpnia w Winnicy Anna Maria Anders odwiedziła zdewastowany przez bolszewików w 1936 roku stary polski cmentarz w Centralnym Parku Kultury i Odpoczynku i dowiedziała się o zbrodniach NKWD na 10 tys. Podolan, znaczną część których stanowili Polacy.

– Czy oni w ogóle wiedzą, gdzie się znajdują? – pytała ze zdumieniem Pani senator, obserwując przechadzających się nad polskimi mogiłami w parku winniczan.

Jak dowiedziała się senator – dwieście metrów dalej od polskiego cmentarza w winnickim parku znajdował się jeden z trzech „dołów śmierci”, w których Sowieci chowali ciała ofiar represji politycznych. Na terenie parku w 1943 roku niemiecka komisja ekspertów odnalazła ponad 1,2 tys. zwłok Ukraińców, Polaków, księży i zwykłych robotników, którzy w latach 1937-38 zostali uznani przez sądy „trójek” za „wrogów narodu” i zamordowani strzałem w tył głowy.

Słowo Polskie, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 16.08.16 r.

{morfeo 1230}