Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Anioł Pański przy zbiorowej mogile ofiar bolszewickiego terroru w Greczanach

Anioł Pański przy zbiorowej mogile ofiar bolszewickiego terroru w Greczanach

W dniach 26-27 sierpnia Latyczów, dawny Płoskirów, Pisarówkę i Kamieniec Podolski odwiedzili uczestnicy XVII Rajdu Katyńskiego.

Wjeżdżających na żelaznych koniach do stolicy obwodu chmielnickiego gości witali członkowie Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków. W Latyczowie motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem polskich żołnierzy, poległych w walce z bolszewikami w 1920 r.

Mszę świętą w miejscowym sanktuarium maryjnym celebrowali kapelan Rajdu oraz proboszcz Adam Przywuski.

Przy tablicy Lecha Kaczyńskiego w dzielnicy Greczany zarówno goście z Polski, jak i miejscowi Polacy odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Na pobliskim do kościoła Św. Anny cmentarzu polskim uczczono pamięć ofiar represji politycznych w czasach Wielkiego Terroru (1937-1938). Modlitwą Anioł Pański modlono się w intencji tych, kto za wiarę katolicką i bycie Polakiem stracił wówczas życie.

Przy nowej kapliczce przedstawiciele lokalnych władz oraz prezes lokalnego Stowarzyszenia Ofiar Represji prezentowali uczestnikom Rajdu lekturę miejscowego autora Bohdana Telenki pt. „Martyrolog Sandarmocha”.

Następnie Rajd Katyński udał się do Pisarówki i Kamieńca Podolskiego. W katedrze Piotra i Pawła odbyła się msza święta, celebrowana przez ks. Pawła. Kolejne miejsca na mapie podróży polskich motocyklistów to – Chocim i Okopy Św. Trójcy.

Franciszek Miciński, 28.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code