Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Andrzejki i Katarzynki dla chłopca i dziewczynki!

Andrzejki i Katarzynki dla chłopca i dziewczynki!

30 listopada  2019 r. Szkoła Polska w Gródku Podolskim zapraszała wszystkich chętnych na imprezę „Andrzejki – Katarzynki dla chłopca i dziewczynki”.

Od razu przy wejściu gości podziwiali pięknie wystrojony hol, gdzie chętni robili sesję zdjeciową w specjalnie przygotowanym miejscu.

Na sali Gródeckiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie, każdy z widzów zachwycał się wspaniałymi dekoracjami, które wprowadzały w nastrój świąteczny, poniekąd tajemniczy.

O godzinie 17:00 uczniowie klasy 10 zapoznali gości i starszoklasistów szkoły ze zwyczajami polskimi obchodów świąt św. Katarzyny i św. Andrzeja. Wielkie zainteresowanie wzbudziły obyczaje dotyczące wróżenia.

Sporo chętnych szykowało się do stolika „wróżbitki” – Aliny Jaroszewskiej, gdzie losowano karty i zaśmiewano się z dowcipnych „wróżb”. Nie ominął los otrzymania przepowiedni i obecnych na imprezie nauczycielek. Każda z nich otrzymała kartkę, z której dowiedzieli się o najskrytszych marzeniach.

Następnie widzom pokazano obrzęd ukraińskich andrzejkowych wieczornic z zabawami, pieśniami, tańcami, z których w Gródku cieszyli się byli mieszkańcy tej miejscowości.

Na koniec przedstawienia widzów częstowano pierniczkami i pierożkami z domowych wypieków.

Dalej w ciągu kilku godzin trwała świąteczna dyskoteka, w której nie zabrakło, wśród współczesnych dźwięków, ludowych melodii i piosenek.

Do organizacji  imprezy przyczynili się uczniowie klas 10, wychowawcy: Tetiana Mostowa, Wadym Kostiuk, pani Antonina Liczniarowska oraz wicedyrektor do spraw wychowania Irena Pierszchajło .

Impreza została zorganizowana dzięki Fundacji Wolność i Demokracja w ramach opieki Senatu Rzeczpospoilitej Polski nad Polonią i Polakami za granicą.

Wicedyrektor do spraw wychowania Irena Pierszchajło, pedagog-organizator Antonina Liczniarowska, 7 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code