Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Andrzej Duda przedłużył okres użycia polskich wojsk za granicą

Andrzej Duda przedłużył okres użycia polskich wojsk za granicą

Fot. prezydent.pl

W dniu 29 czerwca na podstawie ustawy z 1998 roku Prezydent RP Andrzej Duda wydał postanowienia o użyciu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa – w Rumunii, Bułgarii, Estonii, na Litwie, Łotwie, Afganistanie, Kosowie, Macedonii Północnej, w Bośni i Hercegowinie, Iraku, Jordanii, Katarze oraz Kuwejcie.

Polski Kontyngent Wojskowy w składzie wielonarodowej brygady sił dostosowanej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rumunii oraz Republice Bułgarii – o liczebności do 250 żołnierzy i pracowników – zostanie użyty na terytorium Rumunii oraz Republiki Bułgarii, w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., w celu wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych.

Polacy w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji NATO w Republice Łotewskiej oraz Republice Estońskiej i Republice Litewskiej – o  liczebności do 200 żołnierzy i pracowników – zostanie użyty na terytorium Republiki Łotewskiej oraz Republiki Estońskiej i Republiki Litewskiej w celu wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, przy czym w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego będzie mógł zostać użyty w celu udziału w konflikcie zbrojnym.

Polski Kontyngent Wojskowy w natowskiej misji RESOLUTE SUPPORT Islamskiej Republice Afganistanu (PKW Afganistan RSM) – o liczebności do 400 żołnierzy i pracowników – zostanie użyty na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu, w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., w celu udziału w misji pokojowej.

Polscy żołnierze w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i Republice Macedonii Północnej oraz w Bośni i Hercegowinie (PKW KFOR) – o liczebności do 300 żołnierzy i pracowników – zostanie użyty w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i Republice Macedonii Północnej oraz w Bośni i Hercegowinie, w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., w celu udziału w misji pokojowej.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt (PKW IRAK) – o  liczebności do 350 żołnierzy i pracowników – zostanie użyty na terytorium Republiki Iraku, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Państwa Katar oraz Państwa Kuwejt, w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., w celu udziału w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom. PKW IRAK będzie realizował zadania w wojskowej operacji INHERENT RESOLVE prowadzonej w ramach Globalnej Koalicji oraz w Misji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku.

Słowo Polskie za: prezydent.pl, 4 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code