Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Andruchowicz & Karbido: prawie dookoła świata

Andruchowicz & Karbido: prawie dookoła świata

Źródło - promin.cv.ua„Bębny na Hruszewskiego”… Dla ludzi, którzy uczestniczyli w wydarzeniach na kijowskim Majdanie i dla tych, kto lubi wiersze Jurija Andruchowicza, kompozycja „Kijów. Radio” stała się największym odkryciem tegorocznego GogolFestu w Kijowie.

19 września w kijowskim centrum wystawowym „WDNH” polski zespół „Karbido” oraz ugrupowanie literackie „Patriarcha Bu-Ba-Bu” (Jurij Andruchowicz, Oleksander Irwaniec oraz Wiktor Neborak) zorganizowali ostatni koncert-prezentację w ramach ukraińskiej trasy koncertowej swojej czwartej płyty „Atlas Estremo”.

Do albumu weszło 13 kompozycji o 13 lokacjach, opisanych przez Andruchowicza w jego „Leksykonie intymnych miejsc”. Opracowane, przeżyte i przemyślane na nowo. Właśnie ich wśród 111 innych pozycji książki wybrali karbidowcy Tomaz Sikora (saksofon, elektronika) i Marek Otwinowski (bas, partie solowe).

Podróż artystycznego tandemu trwała ze wschódu na zachód, zaczynając od Berlina – Antwerpia, Londyn, New York, Moskwa, Mińsk, Kijów, Lwów, Drohobycz, Jeruzalem, Użgorod, Warszawa i Wrocław. Prawie dookoła świata. W porównaniu z poprzednimi wspólnymi projektami, „Atlas Estremo” naprawdę odpowiada swojej nazwie. Wszystkie bez wyjątku kompozycje stwarzały wrażenie wyjątkowych, eksperymentalnych i nowatorskich, na granicy wyczucia.

Czuć było wpływ stylu jazz-funkowego ale z domieszką czegoś całkowicie unikatowego. Nawet Andruchowicz, który zazwyczaj nie wyróżnia się zbytnią ekspresywnością, 19 września był pięknym przykładem artysty, który zajmuje się ulubionym zajęciem.

Wracając do „bębnów na Hruszewskiego”, właśnie z tego charakterystycznego dźwięku – nagranego na mikrofon rytmicznego pukania metalowymi rurami w latarnie obok Stadionu im. Lobanowskiego, rozpoczęła się kompozycja „Kijów. Radio” na festiwalu GogolFest. Aluzje do zimowych wydarzeń na Majdanie było prawie namacalne i wisiały w powietrzu. Właśnie ta atmosfera, połączona z mistrzowską grą na instrumentach, zrobiła „Kijów. Radio” najbardziej zauważalną kompozycją wieczora i najcieplej przyjętą przez publiczność.

Zespół – tak przez 10-letnią współpracę można nazwać Andruchowicza + Karbido, odwiedził w ramach ukraińskiej trasy koncertowej dziewięć miast, występując na festiwalach literackich w Czerniowcach i Lwowie, w niespokojnych Charkowie i Zaporożu i niebezpiecznym Mariupolu. Przed koncertami na Ukrainie artyści zwiedzili z występami sześć miast w Polsce. Niedługo – koncerty w Niemczech. Prawdopodobnie „Kijów. Radio” z „bębnami na Hruszewskiego” stanie się hitem, najczęściej wymienianym przez tych, kto przyjdzie posłuchać polsko-ukraiński zespół.

Dmytro Antoniuk, 21.09.15 r.