Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Amerykanie są zaniepokojeni decyzją rosyjskiego sądu w sprawie Sawczenko

Amerykanie są zaniepokojeni decyzją rosyjskiego sądu w sprawie Sawczenko

Źródło - tsn.uaDepartament Stanu USA wyraził zaniepokojenie decyzją rosyjskiego sądu w sprawie więzionej w Moskwie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i zaapelował do Rosji o jej niezwłoczne zwolnienie.

Jesteśmy oburzeni nowymi oskarżeniami wobec ukraińskiej lotniczki. Oskarżenia w tym, że jakoby Nadija Sawczenko nielegalnie przekroczyła granicę, są oburzające i nielogiczne. Nasza pozycja jest niezmienna – prorosyjscy separatyści przekazali Ukrainkę rosyjskim służbom specjalnym wbrew jej woli. Decyzja, żeby przedłużyć utrzymanie jej pod wartą do 13 lutego 2015 roku jest bezpodstawna – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki w środę 29 października podczas konferencji prasowej.

Strona rosyjska utrzymuje, że Sawczenko ma stosunek do morderstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę i razem z prorosyjskimi terrorystami dostali się w strefę ostrzału ukraińskiej artylerii. Widocznie z powodu braku dowodów, rosyjski sąd postanowił wymyślić nowy powód dla utrzymania pod wartą ukraińskiej lotniczki – nielegalne przekroczenie rosyjsko-ukraińskiej granicy.

29 października jeden z rosyjskich adwokatów Nadiji powiedział, że w telewizji rozpoznała ona jednego z bandytów, który brał udział w jej porwaniu. Okazał się nim lider Donieckiej Republiki Ludowej Igor Płotnickyj. Prawnicy mają zamiar doprowadzić do jego przesłuchania w związku ze sprawą Sawczenko.

Utrzymanie pod wartą przez czas nieokreślony jest bardzo popularną praktyką w Rosji a także na Ukrainie. Takie metody stosowano do innych więźniów politycznych, na przykład do Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenko.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

GK

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code