Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ambasador Ukrainy na uroczystościach w skwerze Wołyńskim w Warszawie

Ambasador Ukrainy na uroczystościach w skwerze Wołyńskim w Warszawie

Fot. Jakub Szymczuk/ KPRP

W tegorocznych warszawskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa udział wzięli m.in. Prezydent RP, Premier i rodziny ofiar. Wśród gości był także ukraiński ambasador agree Vasyl Zvarych.

Przedstawiciel ukraińskiej dyplomacji złożył wieniec w imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

11 lipca Polska obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. O pozytywnym traktowaniu sąsiadów za wschodniej granicy, którzy starli się z rosyjskimi barbarzyńcami ze Wschodu mówił Prezydent Duda.

– To, teraz dzieje się między Polakami a Ukraińcami, jest najlepszym dowodem, że nie chodzi o zemstę; nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska, a jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach, niosą pomoc całemu narodowi i państwu – podkreślił.

W ramach obchodów odbyła się wspólna modlitwa wielowyznaniowa, a także złożono wieńce przy Pomniku.

W dniu 11 lipca strona ukraińska zrobiła kolejny ważny gest pojednania w stosunku do Polaków.

Prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do Verkhovnej Rady projekt ustawy o nadaniu Polakom na Ukrainie specjalnego statusu. Prawdopodobnie chodzi o nadanie Polakom specjalnego statusu w wypadku sytuacji nadzwyczajnej, podobnie jak uczynił polski Sejm w stosunku do Ukraińców, uciekających przed rosyjską inwazją do kraju nad Wisłą.

Słowo Polskie za: prezydent.pl, espreso.tv, 11 lipca 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code