Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ambasador RP w Kijowie upamiętnił początek Rewolucji Godności

Ambasador RP w Kijowie upamiętnił początek Rewolucji Godności

W Dniu Godności i Wolności, upamiętniającym początek protestu na kijowskim Majdanie w 2013 r., amb. Bartosz Cichocki oddał pod pomnikiem Niebiańskiej Sotni cześć walczącym o Ukrainę demokratyczną i wolną od korupcji.

Protesty, które otrzymały nazwę „Euromajdan” rozpoczęły się w stolicy Ukrainy i wielu innych miastach 21 listopada 2013 ze względu na niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wraz z rozwojem sytuacji postawy manifestantów radykalizowały się, zyskiwały na popularności postulaty usunięcia prezydenta oraz gruntownej zmiany sytuacji w państwie. Brutalna próba stłumienia protestów 30 listopada 2013 przez jednostki specjalne „Berkut” wywołała falę oburzenia i doprowadziła do umasowienia ruchu i protestów. Apogeum protestów nastąpiło 1 grudnia 2013, kiedy liczba protestujących w tym mieście dochodziła do 800 tysięcy; potem ustabilizowała się w granicach 50–200 tysięcy. W zachodniej części kraju doszło do zajęcia budynków administracji rządowej i samorządowej przez protestujących, podobne próby na wschodzie powiodły się w ograniczonym stopniu.

Próba stłumienia protestów przez Wiktora Janukowycza i prorosyjską Partię Regionów w okresie 18–20 lutego 2014 kosztowała życie i zdrowie kilkuset protestujących osób i stała się punktem zwrotnym. Wiktor Janukowycz pod naciskiem opinii publicznej i fali wzburzenia w kraju zdecydował się przywrócić konstytucję z 2004 i przeprowadzić wcześniejsze wybory. 21 lutego milicja została usunięta z ulic Kijowa, a Janukowycz uciekł do Rosji. 22 lutego ukraiński parlament usunął go z urzędu.

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, Wikipedia, 24 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code