Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ambasador Litwin proponuję współudział Polski w odnawianiu rezydencji Potockich w Tulczynie

Ambasador Litwin proponuję współudział Polski w odnawianiu rezydencji Potockich w Tulczynie

O Tulczynie Polacy wiedzą tyle, że przez wiele lat rządził tu „król Podola” Stanisław Szczęsny Potocki. Z historii Polski wiadomo, że w 1792 roku ostatecznie zdradził on interesy Rzeczpospolitej na rzecz Rosji i stanął na czele Konfederacji Targowickiej. Jego rezydencja w Tulczynie, w której obecnie mieści się liceum muzyczne im. Leontowicza, jest wzorcem architektury klasycystycznej i powstała w 1781 roku według projektu Lacroix.

20 sierpnia Tulczyn odwiedził JE Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin. Oglądając potężny pałac polskiego arystokraty, Ambasador zauważył, że „Podolski Wersal” zasługuje na to, żeby do jego odbudowy dołożyła się także strona polska. On zaproponował przygotować wspólny polsko-ukraiński projekt renowacji zabytku, podkreślając na tym, że koszty powinny ponieść obydwie strony. Oprócz tego JE obiecał przekazać informację na temat tego podolskiego zabytku polskiemu Ministerstwu Kultury, żeby ten resort także wtrącił się w sytuację z upadającym budynkiem, w którym mieszkała kiedyś najpiękniejsza kobieta na Podolu – Zofia Gławani-Potocka.

Tego samego dnia Ambasador RP przedstawił władzom obwodu winnickiego nowego kierownika winnickiego okręgu konsularnego Tomasza Olejniczaka. Nowy Konsul Generalny obiecał, że postara się, żeby „stosunki polsko-ukraińskie rozwijały się jak najlepiej” i dołoży wszelkich starań, żeby współpraca polsko-ukraińska wzrastała jeszcze aktywniej, niż poprzednio.

Słowo Polskie, 25.08.15 r.