Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Zaporoże-2 akcja olsztyńskiej ekipy wolontariackiej

Zaporoże-2 akcja olsztyńskiej ekipy wolontariackiej

Pomoc humanitarna dla Ukrainy jest niezbędna. Niezłomny olsztyński team jeździ tam, gdzie są największe potrzeby.

Docierają do ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej, innych jednostek wojskowych, cywilów face to face. Niosą pomoc nie patrząc na zagrożenia, których nie brakuje w kraju wojny. Zawsze gotowi, uśmiechnięci, pełni miłości i szacunku dla człowieka. Cisi bohaterowie.

W dniach 30 kwietnia – 4 maja trwała Akcja Zaporoże 2. mająca na celu dostarczenie wojsku i cywilom w Zaporożu najpotrzebniejszych rzeczy m.innymi apteczek, środków opatrunkowych, leków, koców, śpiworów, środków higieny, żywności długoterminowej, napojów itp.

30 kwietnia konwój humanitarny wyruszył z Olsztyna. Trasa prowadziła przez Lwów, Winnicę, Dnipro do Zaporoża. Łącznie trwała 5 dni. w czasie których wolontariusze konwoju przeżyli kilka alarmów przeciwlotniczych, pobyty w schronach oraz ostrzał Lwowa. Przebywali ok. 20 km od stacjonujących wojsk rosyjskich. Byli świadkami groźnego wypadku samochodowego. Po udzieleniu rannym pierwszej pomocy i wezwaniu karetek pogotowia i straży pożarnej zorientowali się. że znajdują się na terenie zaminowanym. Na szczęście nikt nie zginął, a konwój dotarł na miejsce i wykonał swoje zadanie.

Olsztyńskie konwoje humanitarne wyruszają na Ukrainę od początku agresji rosyjskiej. Początkowo skupiały się na wywożeniu uchodźców do Polski, obecnie wożą tony niezbędnych produktów. Jeżdżą w głąb kraju, gdzie są największe potrzeby. Obecnie są jednym z dwóch najprężniej działających konwojów wolontariackich na Warmii i Mazurach.

Stały zgrany team: Adam, Asia, Janusz, Rosslyn, Robin, Janek, Konrad i Jarek to chrześcijanie różnych profesji i wyznań, mogący liczyć na siebie w każdej sytuacji, a to jest bardzo ważne w warunkach wojny. Działają taktyczne i profesjonalnie co pomaga zminimalizować czas i stres.

O olsztyńskim teamie niosącym pomoc Ukrainie można dowiedzieć się z mediów polskich i zagranicznych – prasy, radia i IV.

Obecnie są w trakcie zbiórki pieniężnej tzw. ZRZUTKI na kolejne wyprawy z pomocą humanitarną w głąb Ukrainy: https://zrzutka.pl

Rosslyn Szwec dla „Słowa Polskiego”,mw,  3 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code