Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Akcja „Święta bez taty”

Akcja „Święta bez taty”

W tym roku dzieci z 350 rodzin, mieszkających w Żytomierzu i na terenie całego obwodu, rodzice których zginęli na Donbasie walcząc ze wschodnim okupantem, otrzymali świąteczne paczki.

Do zbioru paczek świątecznych przyczynili się Polacy, Ukraińcy mieszkający w Polsce a także – Ambasada Ukrainy w Polsce. Ogólnie w ramach akcji uzbierano 2 000 indywidualnych prezentów: słodycze, odzież, zabawki, żywność.

Sytuacja wielu rodzin (osobista i finansowa), które straciły ojców, mężów i synów, jest bardzo trudna. Szczególnie brak bliskiej osoby jest odczuwalny w czas świąteczny – czas wszechobecnej radości i odpoczynku. W tym szczególnym czasie, wzorem lat ubiegłych, wolontariusze Inicjatywy Społecznej „Bohaterom Majdanu” organizowali akcję „Święta bez taty”, żeby pomóc tym rodzinom, które ucierpiały na skutek trwającej wojny na Ukrainie.

Wszystkie zebrane rzeczy zostały posegregowane i zapakowane w indywidualnych imiennych paczkach podarunkowych. Dostarczono ich na Ukrainę na święta Bożego Narodzenia, które obchodzone są w tym kraju 7 stycznia wg kalendarza juliańskiego.

Tegoroczna trasa akcji „Święta bez taty” wyglądała tak: Warszawa – Lwów – Bereżany – Tarnopol – Winnica – Żytomierz – Równe. Ponad 72 godziny, 7 miast i dużo emocji.

W dniu 17 stycznia paczki dojechali do Żytomierza. A w dniu 18 stycznia w Żytomierskiej filharmonii im. S. Richtera w Żytomierzu zorganizowano prawdziwe święto dla dzieci z rodzin, które ucierpiały na skutek wojny na wschodzie Ukrainy. Ze słowem powitalnym do wszystkich zwrócił się zastępca przewodniczącego Żytomierskiej rady obwodowej Jarosław Łaguta.

„Chce złożyć życzenia, żeby wszystkie wasze marzenia zrealizowali się. Niech każdy następny rok będzie lepszy, niż poprzedni. Chce podziękować wszystkim tym, kto przyczynił się do zorganizowania tego święta, a szczególnie wolontariuszom z Polski, organizacji „Inicjatywa Bohaterom Majdanu”, którzy przywieźli dla dzieci te prezenty. Ukraińska diaspora, po całym świecie, zawsze podtrzymuje Ukraińców – podkreślił Jarosław Łaguta.

Na zakończenie świątecznej wystawy dzieci otrzymali prezenty od wolontariuszy z Polski.

Inicjatywa Społeczna „Bohaterom Majdanu”, została założona przez Panią Halinę Andruszko i jej córkę Wiktorię Batryn, którzy już po raz trzeci w Polsce organizują akcję „Święta bez taty”.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: Facebook, 22.01.17 r.