Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Akademia patriotyczna w Żytomierzu

Akademia patriotyczna w Żytomierzu

Dzieci z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej, funkcjonującej przy Żytomierskim Obwodowy Związku Polaków na Ukrainie i Teatr dziecięcy „ModernPol” pod kierownictwem Wiktorii Zubariewej, przygotowały piękną wieczornicę poświęconą pamięci bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolność w powstaniu listopadowym i styczniowym. Był to także obchodzony w całym państwie Dzień Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie – 28 listopada. Wymownym akcentem wieczoru był taniec – requiem w wykonaniu młodzieży z zespołu „Koroliski”, dokładnie o 16.00 uwieńczono zapaleniem świec pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu lat 1932-1933.

W swoim przemówieniu o tych tragicznych wydarzeniach wspomniała Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska Szczur oraz  Oleksander Pywowarski odpowiedzialny we władzach obwodu żytomierskiego za mniejszości narodowe i wyznania religijne.

Gościem specjalnym akademii była Alicja Omiotek, znana polska pedagog i autorka wielu podręczników, która opowiedziała o historii powstań narodowych. Pani Omiotek opracowała scenariusz tego wieczoru i sama poprowadziła akademię. Uroczystym wykonaniem hymnu narodowego dzieci i młodzież w ponad 70 osobowym zespole rozpoczęły swoje występy: recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne i piosenki dziecięce. Należy podkreślić, że takie akademie szkolne mają ogromne znaczenie dla nauczania języka polskiego i historii, kształtują w najmłodszym pokoleniu wspaniałe postawy miłości do swojego Kraju – zarówno Ukrainy jak i Polski. Historia tych dwóch państw przeplata się wzajemnie i tworzy jedną rzeczywistość, w której najcenniejszą perłą jest wzajemne poszanowanie i umiłowanie wolności. Ks. Kapelan Polaków na Żytomierszczyźnie Jarosław Giżycki dziękując za wzruszające występy dzieci i młodzieży podkreślił wspólne dążenie obydwu narodów do wolności, które walcząc ramię w ramię zdobyły ją bohaterską krwią męczenników.

Wspólne odśpiewanie Roty zwieńczyło patriotyczną akademię.

Szczególne słowa wdzięczności za przygotowanie wieczoru i małych aktorów należą się nauczycielce Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej Wiktorii Zubariewej. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i podziękowania.

Słowo Polskie, na podstawie informacji ZOZPU, 29.11.15 r.

{morfeo 1054}

{youtube}{/youtube}