Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Adoracja „Chusty Abgara” we Lwowie

Adoracja „Chusty Abgara” we Lwowie

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Ukrainy modliło się we Lwowie przed Mandylionem z Edessy, przywiezionym z Rzymu.

Odbicie twarzy Chrystusa na białym płótnie, które przez 100 ostatnich lat znajdowało się w prywatnej kaplicy papieskiej w Watykanie, od 30 stycznia można adorować w greckokatolickiej katedrze pw. Św. Jerzego we Lwowie.

W czasach Jezusa władca Edessy – Abgar zachorował na trąd. Gdy dowiedział się o sile uzdrowienia Chrystusa – wysłał do niego sługę Ananiasza, przez którego prosił Jezusa, aby przybył z Judei. Abgar poprosił swojego wysłannika, by w przypadku gdyby Chrystus nie mógł przybyć, ten sporządził jego portret. W Jerozolimie okazało się jednak, że posłaniec nie jest w stanie namalować oblicza Zbawiciela. Wówczas Chrystus przyłożył chustę do swojej twarzy i w ten sposób powstał portret, którego kontemplacja uzdrowiła króla.

Ikona, znajdująca się w prywatnych apartamentach papieskich wedle tradycji miałaby być oryginalnym Mandylionem. Na prośbę katolików z Ukrainy „Chusta Abgara” (tak jeszcze nazywają Mandylion) została przywieziona do Lwowa, gdzie została umieszczona w katedrze pw. Św. Jerzego. W godzinach od 7.00 do 23.00 wierni mogli adorować odbicie Twarzy Zbawiciela na fragmencie tkaniny, przyklejonej do cedrowej deski w przeciągu następnych dwóch tygodni.

Wielometrowe kolejki, stanie przez kilka godzin na zimnie i chłodzie posłużyły dodatkową drogą krzyżową oraz okazją do modlitwy w intencji własnej oraz pokoju na Ukrainie. Lwowiacy i goście z innych miast Ukrainy cierpliwie stali przed kościołem by móc dotknąć relikwii.

4 lutego do katedry zawitali także ukraińscy żołnierze razem z kapelanami, przebywający na leczeniu w wojskowym szpitalu Regionu Zachodniego. Na prośbę rodzin obrońców ojczyzny zabitych w ATO, innych żołnierzy oraz osób niepełnosprawnych Watykan przedłużył termin przebywania Mandylionu do 19 lutego.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, 17.02.15 r.