Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!

W przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Winnicy odbyła się impreza, poświęcona językowi polskiemu, jako ojczystej mowie mieszkańców Winnicy polskiego pochodzenia.

Uroczystość, zorganizowana przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” i Stowarzyszenie „Kresowiacy” nosiła charakter zabawy z elementami lekcji o literaturze, poezji i tradycji polskiej.

W imprezie wzięli udział członkowie i prezesi organizacji polskich z Winnicy, poloniści, młodzież szkolna, ucząca się polskiego oraz goście z Illiniec na czele z polonistką Leną Semenową.

Po krótkim słowie powitalnym przed publicznością pojawił się solista Winnickiej Filharmonii Obwodowej Jurij Krzywak, który z głębi duszy swojego muzycznego instrumentu wydobył przepiękne dźwięki Poloneza Ogińskiego. Muzyczne preludium stało się wstępem do licznych konkursów i łamańców językowych, recytacji wierszy poezji Szymborskiej, Brzechwy, Czesława Miłosza i in. oraz śpiewania znanych polskich szlagierów.

Podczas imprezy zebrani goście mogli obejrzeć kilkuminutowy film z udziałem winnickich Polaków (Walentyna Mazur i Aleksander Jakoweńczuk), Gruzinów, Białorusinów, Rosjan i Romów, którzy w zabawny sposób recytowali w swoim języku łamańce językowe, witali z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego oraz zaśpiewali jedną zwrotkę z własnego hymnu narodowego.

Najaktywniejsi uczestnicy spotkania zostali wynagrodzenia notesami z logiem Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego oraz gromkimi brawami publiczności.

W roli prowadzących imprezy po raz kolejny sprawdzili się Maria Kozyrska i Jerzy Wójcicki.

Nauka języka polskiego w Szkole im. Grocholskich, działającej przy SP „Kresowiacy” i w CRP „Polonia” jest objęta patronatem Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Słowo Polskie, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 21.02.16 r.