99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Kiedy po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, na ulicach polskich miast czuć było nastrój euforii. Tego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące pierwszą wojnę światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy cywilnej i wojskowej.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku było możliwe dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Pierwsza wojna światowa przyniosła również sprzyjające okoliczności międzynarodowe, w których zaborcy Polski stanęli naprzeciwko siebie. Wielki wysiłek w odzyskanie niepodległości wnieśli luminarze polskiej kultury – Ignacy Paderewski namawiał zachodnich polityków do poparcia sprawy polskiej. Na skutek tych zabiegów prezydent USA Woodrow Wilson uznał odbudowę niepodległej Polski za jeden z warunków trwałego pokoju w Europie.

Listopad 1918 roku był początkiem budowy niepodległej Polski, walki o jej granice i międzynarodowe uznanie. Koniec pierwszej wojny światowej bynajmniej nie oznaczał dla Polaków pokoju – konflikty graniczne z sąsiednimi państwami i wojna z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920 r. wymagały od wielu poświęcenia życia dla niedawno odzyskanej ojczyzny. Pomimo trudności zewnętrznych i tych spowodowanych ponad 120-letnimi zaborami, Polacy z powodzeniem tworzyli po 1918 r. od podstaw nowoczesne państwo. Niestety, wybuch drugiej wojny światowej w 1939 r. na niemal pół wieku, ponownie przekreślił polski sen o niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości celebrowane jest od 1920 roku, a rangę państwową uzyskało w 1937 roku. Zakazane przez okupantów w czasie II wojny światowej i w latach komunizmu, zostało przywrócone w 1989. Co roku Narodowemu Świętu Niepodległości towarzyszą oficjalne obchody, główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Piłsudskiego w Warszawie, podobnie jak w czasach II Rzeczypospolitej.

 Słowo Polskie na podstawie informacji MSZ RP, 11.11.17 r.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *