Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 9 września została podpisana umowa o współpracy Żytomierza z polskim Bytomiem

9 września została podpisana umowa o współpracy Żytomierza z polskim Bytomiem

9 września mer Żytomierza Sergij Suchomłyn oraz prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisali w Bytomiu umowę o współpracy partnerskiej miast, które reprezentują. Po kilku latach aktywnych relacji m.in. w dziedzinie oświaty Bytom oficjalnie stał się  miastem partnerskim Żytomierza.

Przedstawiciele bytomskich szkół i organizacji pozarządowych regularnie uczestniczą w Dniach Kultury Polskiej w Żytomierzu, artyści z ukraińskiego miasta prezentują swój dorobek podczas imprez w Bytomiu. W październiku 2012 roku prezydent Damian Bartyla otrzymał w darze od Polaków z Żytomierza bochen chleba, którym witano delegację województwa śląskiego na uroczystości otwarcia Centrum Polskiego w Żytomierzu. W 2013 roku prezydent Bytomia brał też udział w obchodach 1129 rocznicy powstania Żytomierza.

W październiku do Żytomierza ma przyjechać polska delegacja, żeby podpisać ukraiński wariant dokumentu i sfinalizować proces zawarcia współpracy partnerskiej Bytomia ze stolicą Wschodniego Wołynia.

Patrzymy z nadzieją na Wasze starania aby iść drogą reform demokratycznych, gospodarczych i społecznych – mówił. Jako Polacy doskonale rozumiemy Wasze dążenia do zmian, a jako Bytomianie sami również stoimy przed wyzwaniem przeprowadzenia społecznej i gospodarczej odnowy naszego miasta. Mam nadzieję, że razem, jako miasta partnerskie, znajdziemy wzajemne oparcie w procesie zmian – mówił podczas ceremonii podpisania dokumentu Damian Bartyla.

Bytom współpracuje także z Drohobyczem, czeskim Vsetinem oraz niemieckim Recklinghausen.

Słowo Polskie na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, bytom.pl, 11.09.16 r.