Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 9 lipca wice-marszałek województwa dolnośląskiego spotkał się w Winnicy z władzami obwodu

9 lipca wice-marszałek województwa dolnośląskiego spotkał się w Winnicy z władzami obwodu

Podczas spotkania z przewodniczącym Rady Obwodowej Serhijem Swytkiem oraz Administracji Obwodowej Walerijem Korowijem Tadeusz Samborski opowiedział o tegorocznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

800 młodych Polaków przyjechało do 86 miejscowości na Ukrainie by zaopiekować się polskimi nekropoliami. – Dziękuję za możliwość przeprowadzenia takiej akcji na terenie waszego województwa. Odczuwamy poparcie ze strony władz wszystkich szczebli. To w pewnym stopniu jest „narodowa dyplomacja”, realizowana przez polską młodzież przy współpracy z ukraińską – zauważył Samborski.

O szczegółach tegorocznej edycji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” opowiedział Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, który na dniach kończy swoją misję dyplomatyczną w winnickim okręgu konsularnym. Polska młodzież pokonuje ponad tysiąc kilometrów i przyjeżdża na Kresy by przez kilkanaście dni pracować na porośniętych zaroślami i krzakami cmentarzach. Przez cały rok w swoich szkołach oni zbierają symboliczne „złotówki” by potem zebrane pieniądze przeznaczyć na realizację ww. akcji.

Spotkanie przedstawicieli władz woj. dolnośląskiego i obwodu winnickiego odbyło się w budynku administracji obwodowej. Serhij Swytko przypomniał gościom o polskim cmentarzu w Winnicy, zniszczonym przez komunistów w latach 30. XX wieku i przekształconym w „park rozrywki”, gdzie NKWD chowało ślady po morderstwach tysięcy niewinnych ludzi. Na terenie tego parku 31 sierpnia ubiegłego roku winnickie Stowarzyszenie „Kresowiacy” przy współpracy z KG RP w Winnicy odsłoniło tablicę upamiętniającą polski cmentarz, znajdujący się w tym miejscu. W tym dniu po raz pierwszy od ponad 70 lat odbyło się tutaj nabożeństwo w intencji dusz pochowanych tutaj Polaków i ofiar represji politycznych.

Słowo Polskie, zdjęcia – Winnicka Rada Obwodowa, 10.07.15 r.