Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » 871 ukraińskich miasteczek i wiosek do 21 listopada mają czas na „dekomunizację” nazw

871 ukraińskich miasteczek i wiosek do 21 listopada mają czas na „dekomunizację” nazw

Do 21 listopada wioski i miasteczka z nazwami typu „Proletariusz”, „Leninka” czy „Radiańskie” powinny wnieść na rozpatrzenie Rady Najwyższej nowy wariant swoich nazw – bez śladów totalitarnej przeszłości. Zmiany na mapie administracyjnej mają być uchwalone pakietem, bez potrzeby głosowania za każdą oddzielną miejscowość.

W obwodzie winnickim naliczono 24 takie miejscowości, wśród nich:  Komsomolskie (rejon koziatyński), Komunarowka (rejon kalinówski), Żdanówka (rejon chmielnicki), wioski Kirowe (w rejonach kalinowskim i niemirowskim), Leninka (żmeryński i teplycki), Leniska Słoboda (murowanokurułowiecki), Proletar (rej. Chmielnicki), Radiańskie (krzyżopolski, lityński oraz jampolski), Swierdłowka (lipowiecki rejon),  Czapajewe (rejon szarogrodzki, żmeryński oraz pogrebyszczeński), Czerwona Zirka (lipowiecki), Czerwona Trybunówka (kalinowski).

Inicjatywa zmiany nazwy powinna nadejść od samych mieszkańców tych miejscowości bezpośrednio do parlamentu, i być wdrożona w życie w ramach „Ustawy o dekomunizacji”  do dnia 21 listopada. W tym dniu, na który przypada rocznica Rewolucji Godności Ukraina ma ostatecznie pożegnać się z symbolami komunistycznej przeszłości.

Słowo Polskie, 12.06.15 r.