Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 8 tysięcy kraszanek i tysiąc pięćset babek wielkanocnych przekazali katolicy Żytomierza żołnierzom, którzy bronią Ukrainy na wschodzie

8 tysięcy kraszanek i tysiąc pięćset babek wielkanocnych przekazali katolicy Żytomierza żołnierzom, którzy bronią Ukrainy na wschodzie

Wspólnymi staraniami wszystkich żytomierskich parafii udało się urządzić święto dla ponad pięciu tysięcy żołnierzy, przebywających w ramach operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Wojskowy kapelan ksiądz Wiaczesław Gryniewicz SAC, powiedział że w tej akcji zbioru wielkanocnych koszyków połączyły się wszystkie parafie Żytomierza. Ludzie zbierali żywność, a młodzież w Zariczanach farbowała jajka i opakowywała dania w pudełka.

– Poprosiłem pomocy u ojca Jurija Sicińskiego, a on odwołał się do proboszczów katolickich parafii w Żytomierzu. Dalej o akcji było ogłoszono parafianom. Również z prośbą okazania pomocy żołnierzom zwróciłem się do młodzieży pod czas XXIII Diecezjalnych Dni Młodzieży w Żytomierzu, — opowiedział о. Wiaczesław.

Kiedy wielkanocne dania były gotowe, do strefy АТО zawiozły je trzy ekipy, w każdej z których był ksiądz i wolontariusz. Pokarm wielkanocny poświęcono w każdej z jednostek oddzielnie. Festyn Wielkanocny trwał przez dwa dni i rozpoczął się z Mszy świętej i powitania żołnierzy.

– Oni bardzo cieszyli się, że mogą nie tylko spożyć „paskę”, ale także z powodu udziału w Liturgii, — kontynuuje karmelita — oni cieszyli się dziecięcym rysunkom i dzielili się swoimi przeżyciami i problemami z duchowieństwem.

Pod koniec księża pobłogosławili wojskowych i poświęcili karetki pogotowia.

Anna Denysiewicz, zdjęcia – credo-ua.org, 19.04.15 r.