Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 8 maja tysiące dzieci na Kresach przystąpiło do Pierwszej Komunii

8 maja tysiące dzieci na Kresach przystąpiło do Pierwszej Komunii

W niedzielę 8 maja w wielu parafiach na terenie Podola i Wołynia odbyły się Uroczystości Pierwszokomunijne. W Winnicy w dwóch parafiach (pw. Ducha Świętego i Matki Bożej Anielskiej) wzięło w nich udział prawie sześćdziesiąt dzieci, przeważnie w wieku od 10 do 11 lat.

Duchowy wymiar Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej wiążę się z wielką odpowiedzialnością, bowiem od tego momentu każde z dzieci, którzy w przeciągu dwóch poprzednich lat przygotowywali się do tego bardzo ważnego w ich życiu wydarzenia, stało się w pełni odpowiedzialni za wszystkie swoje uczynki. Przed Pierwszą Komunią one szczerze wyznali wszystkie swoje grzechy i oczyszczeni otrzymali możliwość pełnego obcowania z Bogiem.

Rodzice, księża i siostry zakonne postarały się, by młodzież do końca życia zapamiętała o niezwykłej istocie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Wszystkie kościoły były przepięknie udekorowane kwiatami, serduszkami i imionami dzieciaków. Radość z przystąpienia do kolejnego Sakramentu Świętego podczas Mszy razem z ubranymi na biało pociechami dzielili ich rodzice chrzestni, babcie oraz dziadkowie.

Żeby przystąpić do Pierwszej Komunii w kościele rzymskokatolickim nie wystarczy znać modlitwę „Ojcze nasz” i „Zdrowaś, Maryjo”. Każde dziecko przed Pierwszą Spowiedzią odbyło poważną rozmowę z księdzem, na której musiało się wykazać głęboką wiedzą na temat dogmatów chrześcijańskich, znaczenia Eucharystii i posiadać umiejętność wytłumaczyć, co to znaczy sumienie człowieka i rozumieć znaczenie każdego z dziesięciu Przykazań Bożych.

Po wzruszających chwilach podczas pierwszokomunijnej Liturgii Świętej na wszystkich dzieciaków czekał słodki poczęstunek i liczne prezenty od bliskich i przyjaciół.

Słowo Polskie, zdjęcia pochodzą z Pierwszej Komunii w parafii Ducha Świętego w Winnicy, autor Olena Kaczurowska, 10.05.16 r.